Weekend na drogach powiatu

W miniony weekend policjanci z powiatu zgorzeleckiego zatrzymali czterech kierujących, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, Pięciu prowadziło pomimo sądowych zakazów, a dziesięciu będąc w stanie nietrzeźwości. Apelujemy do wszystkich kierujących o przestrzeganie obowiązujących przepisów i bezwzględny zakaz prowadzenia pod wpływem alkoholu, czy narkotyków. Pamiętajmy, że alkohol między innymi zaburza funkcje poznawcze, odbiór bodźców wzrokowych i słuchowych, ocenę odległości od przedmiotów, które są niezbędne do bezpiecznego prowadzenia samochodu, czy jednośladu.

You are currently viewing Weekend na drogach powiatu

Jednym z głównych zadań policji jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem na drogach. Niestety każdego dnia zatrzymywani są kierujący, którzy łamią obowiązujące przepisy i tym samym stwarzają zagrożenie zarówno dla siebie jak i innych użytkowników dróg.

Podczas minionego weekendu policjanci z powiatu zgorzeleckiego zatrzymali na naszych drogach czterech kierujących którzy w terenie zabudowanym przekroczyli dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h. Tym samym zatrzymane zostały im prawa jazdy na okres trzech miesięcy.

Pięciu kierujących prowadziło pojazdy posiadając sądowy zakaz. Jeden z nich miał również cofnięte decyzją starosty uprawnienia do kierowania.

Funkcjonariusze podczas kontroli drogowych ujawnili dziesięciu kierujących w stanie nietrzeźwości. Dwóch prowadziło pojazdy mechaniczne, ośmiu jechało rowerami. Rekordzistą okazał się 49-latek kierujący jednośladem, który w organizmie miał ponad dwa promile alkoholu. Pamiętajmy, że niezależnie od środka transportu kierowanie w stanie nietrzeźwości może doprowadzić do poważnych w skutkach zdarzeń drogowych.

 

 

Przypominamy że za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości może grozić grzywna, kara ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata. Natomiast osoba, która prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 zł.

Wsiadanie za kierownicę pomimo orzeczonego sądowego zakazu prowadzenia pojazdów jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat. Ponadto kierowcy, którzy nie stosują się do orzeczonego zakazu, muszą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do nawet 15 lat.

Apelujemy do wszystkich kierujących o przestrzeganie obowiązujących przepisów i bezwzględny zakaz prowadzenia pod wpływem alkoholu, czy narkotyków. Pamiętajmy, że alkohol między innymi zaburza funkcje poznawcze, odbiór bodźców wzrokowych i słuchowych, ocenę odległości od przedmiotów, które są niezbędne do bezpiecznego prowadzenia samochodu, czy jednośladu.

kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Loading

Reklama
Reklama