Praca w Niemczech blisko granicy

Czy lokalizacja miejsca pracy powinna odgrywać kluczową rolę przy szukaniu pracy w Niemczech? W jakich miastach opłaca się pracować? Czy warto pracować jako opiekunka osób starszych blisko granicy? Sprawdźmy!

You are currently viewing Praca w Niemczech blisko granicy

Czy można pracować w Niemczech i mieszkać w Polsce?

Osoby, które pracują w Niemczech, jednocześnie mieszkając na stale w Polsce określa się mianem pracowników przygranicznych. Najczęściej wracają one do miejsca zamieszkania nie rzadziej niż raz w tygodniu. W takiej sytuacji, jeśli praca wykonywana jest na podstawie niemieckiej umowy o pracę obowiązuje niemieckie prawo pracy.

Jak widać, nie ma prawnych przeciwwskazań, aby pracować w Niemczech jednocześnie mieszkając w Polsce. Jednak warto zaznaczyć, że możliwość ta nie dotyczy wszystkich zawodów. Przykładowo, jeśli chcesz pracować jako opiekunka seniora musisz liczyć się z tym, że możesz być potrzebna o różnych porach dnia. Tego typu praca wiąże się tym samym z zamieszkaniem w domu podopiecznego.

Praca w Niemczech – wielkie aglomeracje czy spokojne miasteczko?

Do najbardziej znanych, dużych aglomeracji miejskich usytuowanych blisko polskiej granicy należą: Berlin, Drezno, Magdeburg oraz Lipsk. Mieszkanie w wielkim mieście niesie ze sobą możliwość rozwoju kariery zawodowej, lecz także wiąże się ze stresem i życiem w ciągłym biegu. Dlatego też, jeśli czujesz, że miejska dżungla nie jest dla Ciebie wymarzonym miejscem do życia, wybierz spokojniejsze miejscowości.

Praca w Niemczech blisko granicy to rozwiązanie dla tych, którzy nie wyobrażają sobie rozłąki z bliskimi. Zależy Ci na pracy blisko polskiej granicy? Dwumiasta to koncepcja, która łączy rozdzielone przez historię miasta. Do najbardziej znanych dwumiast leżących przy granicy polsko-niemieckiej należą:

  • Gorlitz – miasto sąsiadujące z polskim Zgorzelcem (Saksonia)
  • Frankfurt nad Odrą – bliźniacze miasto Słubic
  • Guben – miasto przy granicy z  Gubinem
  • Ostseebad Heringsdorf – sąsiedzkie miasto Świnoujścia

Praca dla opiekunek w Niemczech – czy warto pracować blisko granicy?

Praca w Niemczech wciąż się opłaca. Zawód opiekunki osób starszych jest tam popularniejszy niż w Polsce, a starzejące się niemieckie społeczeństwo chętnie decyduje się na wsparcie osoby z zewnątrz. Polskie opiekunki cenione są przede wszystkim za pracowitość, nastawienie i uczciwość.

Wynagrodzenie opiekunki zależy od znajomości języka niemieckiego, regionu oraz zakresu obowiązków. Przeciętne zarobki wynoszą od ok. 1500 euro miesięcznie do nawet 2200 euro. Dodatkowo, opiekunki otrzymują najczęściej darmowe zakwaterowanie oraz wyżywienie.

Gdzie szukać zatrudnienia w Niemczech? Zamiast szukać pracy na własną rękę warto zaufać sprawdzonym firmom i agencjom pośredniczącym. Te specjalizujące się w zatrudnianiu opiekunek za granicą dokładnie weryfikują swoich zleceniodawców, czuwają nad procesem zatrudnienia i służą wsparciem w kryzysowych sytuacjach.

Pamiętaj, że wybór oferty blisko granicy ma swoje zalety, takie jak: szybki dojazd miejsca pracy, szybki powrót do domu oraz podobieństwo kulturowe. Jednak nie warto ograniczać poszukiwań wyłącznie do przygranicznych miejscowości, gdyż w ten sposób przegapimy wiele atrakcyjniejszych ofert pracy.

Loading

Reklama
Reklama