WĘGLINIEC – „Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej: Upamiętnienie Bohaterów z Przeszłości”

W dzień trzynastego kwietnia, każdego roku, serca Polaków zatrzaskują się w rytmie pamięci.

You are currently viewing WĘGLINIEC –  „Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej: Upamiętnienie Bohaterów z Przeszłości”

To dzień, gdy oddechy historii wydają dźwięk tysiąca westchnień, wspólnych refleksji nad cieniem, który zatoczył swój krąg nad ziemią polską. Zbrodnia Katyńska, jak ciężki kamień na piersiach narodu, pozostawiła ślad na kartach historii, trwale wypalając swoje piętno w narodowej świadomości.

W tym dniu, spotykamy się, by w trwającej chwili milczenia oddać hołd poległym. To nie tylko akt pamięci, lecz także hołd oddany bohaterstwu i poświęceniu tysięcy ludzi, którzy za wolność i niepodległość złożyli swe życie. W świadomości młodszych pokoleń kiełkuje zrozumienie, jak wielką wagę ma pamięć narodowa i jak ważne jest zachowanie szacunku dla tych, którzy stanęli w szeregach strzegących naszej wolności.

 

 

Zbrodnia Katyńska, naznaczona krwią polskich oficerów, policjantów, urzędników i intelektualistów, to ciemna karta w dziejach Polski. Wiosną 1940 roku, masowe egzekucje w lesie katyńskim, Starobielsku i Charkowie pochłonęły tysiące istnień, chowając je w mogiłach milczenia, zataczając okrąg zapomnienia nad prawdą, ukrywaną przez lata pod zasłoną kłamstw sowieckich władz.

Ważnym elementem obchodów jest także promowanie edukacji historycznej i przekazywanie wiedzy o tragedii Katyńskiej. To poprzez jej przekazanie, młodsze pokolenia zrozumieją, jakie znaczenie ma pamięć narodowa i jak cenna jest wolność, za którą ci, których dzisiaj wspominamy, poświęcili swe życie.

Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec, Nadleśniczy Nadleśnictwa Węgliniec, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, a także Pani Dyrektor oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej w Węglińcu złożyli wiązanki oraz zapalili znicze w Parku Miejskim w Węglińcu, pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy.

Źródło: Urząd Gminy i Miasta w Węglińcu

Loading

Ten post ma jeden komentarz

  1. miku666-87

    ciekawe ilu ukraińców przylazło z ciekawości o co chodzi z tymi obchodami i za takie coś i krzywdy naszym pradziadków nienawidzę obco krajowców Polska zawsze była kopana w D i często zapominamy przez co MY jako kraj przechodziliśmy ale nie no teraz to mu każdemu pomagamy przyjmujemy jakieś ŚCIE…… z wojny wysyłamy naszych strażaków do pomocy bo przecież my GŁUPI I KAŻDEMU POMOŹEMY a jak co to zawsze nam wbiją nuż w plecy a my z uśmiechem DZIĘKUJEMY za to głupota współczesnego narodu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama