PIEŃSK – Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W piątek, 3 maja w Pieńsku odbyły się uroczystości, upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

You are currently viewing PIEŃSK – Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św. za Ojczyznę w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu. Po zakończeniu mszy nastąpił przemarsz w kierunku Placu Wolności, na którym odbyła się dalsza część uroczystości.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili:

– Burmistrz elekt Miasta i Gminy Pieńsk Janusz Pawul

Jestem Polakiem i jestem dumny z tego, wszyscy powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami, bo jako Polacy mamy z czego być dumni.
Polacy zawsze w trudnych chwilach potrafili się zjednoczyć, potrafili stanąć ramie w ramię i walczyć o ojczyznę. Nie inaczej było w 1791 roku kiedy uchwalana była Konstytucja 3 Maja. Tamten czas był dla Rzeczpospolitej trudny, wtedy w 1791 roku Polacy potrafili się zjednoczyć. Powstał dokument, który był najnowocześniejszym aktem prawnym, najnowocześniejszą ustawą zasadniczą w Europie, przed nami byli tylko amerykanie i to niezbyt długo – dwa lata wcześniej. Konstytucja 3 Maja nie w pełni została wdrożona, obowiązywała ledwie kilkanaście miesięcy. To właśnie wtedy ujawniły się te inne nasze narodowe cechy – niezbyt dobre bo pokazujące jak potrafimy czasem być skłóceni, jak potrafimy czasem być poróżnieni. Dzisiaj stoimy tutaj, za chwilę będziemy składać kwiaty aby zaznaczyć swoją pamięć o Konstytucji 3 Maja, a ja myślę, że oprócz tej pamięci powinniśmy wyciągnąć dla siebie wniosek, że tylko połączeni, tylko razem możemy stworzyć coś naprawdę dobrego. Tylko razem możemy rozwijać naszą ojczyznę, tę wielką i tę małą. Konstytucja 3 Maja powstała dla ratowania ojczyzny, niedługo potem nastąpił drugi rozbiór polski. Wyciągnijmy wnioski z tego dzisiejszego święta, bądźmy razem i razem pracujmy dla naszej małej i tej dużej ojczyzny. Razem pracujmy dla gminy – tego chciałbym dzisiaj sobie i państwu życzyć.

–  Łukasz Brodziak – Przewodniczący Rady Miejskiej w mijającej kadencji

Nie jesteśmy jedyną wspólnotą, która w Polsce najważniejsze narodowe święta obchodzi na placach wolności. Byliśmy tu pół roku temu, rok temu, dekadę temu i będziemy tu za rok, dwa. Bo wolność, w czasach kiedy ją posiadamy jest dla nas czymś zupełnie oczywistym, ale w sytuacji kiedy jest zagrożona powoduje, że jesteśmy gotowi poświęcić własne życie aby ją odzyskać. Niestety wolność ma wiele zagrożeń, są to zagrożenia zewnętrzne – atak obcego państwa, spory na arenie międzynarodowej, ale jedną z ważnych kategorii wolności są zagrożenia wewnętrzne, jak wspomniał pan burmistrz – spory.
Spory powodują, że jesteśmy słabsi i podatni na ataki, dlatego tak znamiennym jest dzisiejsze święto w tym kontekście. Szanowni państwo w 1791 roku podzieleni byliśmy na dwa obozy, na obóz reform i na obóz, który chciał pozostać wstanie, którym Polska chyliła się ku upadkowi. Tak ważnym było zjednoczenie na tę krótką chwilę  3 maja i uchwalenie konstytucji, która pozwoliła nam przez chwilę pokazać, że wspólnie chcemy reform, że chcemy wspólnie pracować dla dobra tego kraju. Niestety obce mocarstwa zauważyły, że zjednoczeni jesteśmy zbyt silni, sprowokowały konfederację targowicką. Pojawiła się wojna domowa przeciwko konstytucji, a z naszej strony w obronie konstytucji. To były straszne czasy dla Polski i niestety pomimo ogromnego sukcesu 3 maja zakończyło się to wszystko zniknięciem naszego kraju na 123 lata z map świata. Pamiętajmy, że te wszystkie wojny z naszymi zaborcami byłyby dla nas o wiele łatwiejsze, o wiele łatwiej poradzilibyśmy sobie i na gruncie dyplomatycznym i militarnym gdybyśmy tu w Polsce byli zjednoczeni. Dlatego w pełni popieram słowa pana burmistrza, w pełni się pod nimi podpisuję i przyłączam do apelu. Pracujmy wspólnie i bądźmy jednością, a dzisiaj życzę państwu dobrego świętowania bo przecież 3 maja i nasza konstytucja to nasz wspólny ogromny sukces, obyśmy mieli takich więcej.

Uroczystość uświetnił występ Magdaleny Januszkiewicz-Buras przy akompaniamencie Krzysztofa Markiewicza.

Pod pomnikiem Poległych za Wolność Ojczyzny złożono kwiaty.

Druga na świecie, pierwsza w Europie. Konstytucja 3 maja zajmuje ważne miejsce na kartach historii – ważne miejsce w kalendarzu naszych świąt narodowych.

Dziękujemy Mieszkańcom, delegacjom oraz pocztom sztandarowym za udział w tym ważnym patriotycznym wydarzeniu.

Zapraszamy na fotorelację:

Fot. Mariusz Pozorski

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama