Renta szkoleniowa od ZUS-u

Mało kto wie, że może otrzymać od ZUS-u dodatkowe niemal 1,2 tys. zł. Zakład może wypłacać je nawet przez kilka lat. Renta szkoleniowa, bo o niej mowa, ma ułatwić świadczeniobiorcy przystosowanie się do nowego zawodu. Oto warunki, jakie trzeba spełnić, by ją otrzymać.

You are currently viewing Renta szkoleniowa od ZUS-u

O sprawie pisze serwis fakt.pl, który przypomina, że renta szkoleniowa to świadczenie wypłacane przez ZUS osobom, które zdecydowały się na zmianę swojej profesji ze względu na utratę możliwości wykonywania dotychczasowej pracy. Dodatek do pensji może być wypłacany nawet przez trzy lata.

Oto komu przysługuje renta szkoleniowa

Renta szkoleniowa wypłacana jest osobom, które nie są już zdolne do pracy zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami lub w zawodzie, który wykonywali. Jednak celowość przekwalifikowania musi potwierdzić lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS-u.

Świadczenie przysługuje osobom niezdolnym do pracy w swoim zawodzie, które mają wymagany okres składkowy i nieskładowy. Ich liczba jest zróżnicowana w zależności od wieku świadczeniobiorcy. Osoby przed ukończeniem 20 lat potrzebują jednego roku takich okresów, a osoby powyżej 30 lat – pięciu lat.

 

 

ZUS dodaje, że osoba, która nie osiągnęła wspomnianego okresu składkowego i nieskładkowego, spełnia warunek stażu, jeśli była zgłoszona do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat lub w ciągu sześciu miesięcy po ukończeniu nauki oraz do dnia powstania niezdolności do pracy posiadała, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi sześciu miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.

Jednak okresy składkowe i nieskładkowe nie są wymagane w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest skutkiem wypadku. Zdarzenie jednak musi mieć miejsce w drodze do pracy lub z pracy, a także w trakcie jej wykonywania czy też w wyniku choroby zawodowej.

Ile wynosi renta szkoleniowa?

Sama renta szkoleniowa jest przyznawana na sześć miesięcy, jednak jej wypłaty można przedłużyć nawet do 36 miesięcy. Jednak w trakcie pobierania świadczenia nie można pracować.

Wysokość renty szkoleniowej to 75 proc. podstawy wymiaru renty, jednak nie mniej niż najniższa renta z tytułu niezdolności do pracy (wyjątkiem osoby, które nie mogą wykonywać dotychczasowego zawodu z powodu wypadku lub choroby zawodowej – dla nich podstawa wynosi 100 proc.). W przełożeniu na liczby: od marca 2023 r. kwota ta wynosi 1191,33 zł. Zmieni się po marcowej waloryzacji – przypomina fakt.pl.

Źródło: money.pl

Loading

Reklama
Reklama