Kopalnia Turów rozpoczęła nasadzenia roślinności na wale ziemnym

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów, należąca do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, zakończyła formowanie ziemnego wału wybudowanego w ramach realizacji umowy, która w 2022 r. zakończyła polsko-czeski spór wokół dalszej działalności turoszowskiej kopalni. Na wale rozpoczęto już nasadzenia roślinności. Docelowo posadzonych zostanie tu ponad 14 000 młodych drzew i krzewów. Turoszowska kopalnia z należytą starannością realizuje zapisy międzyrządowej umowy.

You are currently viewing Kopalnia Turów rozpoczęła nasadzenia roślinności na wale ziemnym

Prace nad budową krajobrazowego wału ziemnego, znajdującego się pomiędzy Kopalnią Turów a Republiką Czeską, rozpoczęto opracowaniem i przyjęciem przez obie strony harmonogramu inwestycji. Realizacja przebiegła zgodnie z przyjętym planem – wykonano już wszystkie prace ziemne związane z formowaniem wału. Zgodnie z przyjętą dokumentacją projektową, wał ma 5 metrów wysokości, ok. 40 m szerokości w podstawie oraz nieco ponad kilometr długości.

Kopalnia Turów rozpoczęła już nasadzenia roślinności na wierzchowinie wału. Posadzone na nim zostaną drzewa liściaste i iglaste, w tym sosna zwyczajna, modrzew europejski, brzoza brodawkowata, klon jawor i pospolity, lipa drobno i szerokolistna, a także mniejsze krzewy.

 

 

Budowa wału ziemnego była jednym z postulatów Republiki Czeskiej w celu zasłonięcia widoku na turoszowski kompleks energetyczny. Kopania Turów rzetelnie i terminowo wypełnia wszystkie zapisy polsko-czeskiej umowy. Zakończyła już m.in. budowę podziemnego ekranu przeciwfiltracyjnego. Testy skuteczności podziemnej bariery wykazują wzrost poziomu wód podziemnych nawet o ponad 4,6 metra, a wyniki na bieżąco przeprowadzanych pomiarów przekazywane są stronie czeskiej. Kopalnia realizuje również zapisy umowy dotyczące innych komponentów środowiska, m.in w zakresie ochrony przed hałasem i pyleniem. Dotychczas na terenie Kopalni Turów odbyło się również osiem misji oceniających, podczas których strona czeska monitorowała działania podejmowane na rzecz ochrony wód. Misje organizowane są raz na kwartał.

 Departament Komunikacji PGE GiEK.

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama