Przed nami 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Narodowy Dzień Zwycięstwa

Burmistrz Miasta Zgorzelec oraz Dziekan Dekanatu Zgorzeleckiego serdecznie zapraszają do udziału w uroczystych obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 79. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Natomiast od 1 do 3 maja podczas Europejskiej Majówki będziemy bawić się i świętować z okazji 20. lecia Polski w Unii Europejskiej! Trzydniowe świętowanie rozpoczniemy w środę 1 maja piknikiem rodzinnym na Skwerze im. ks. J. Popiełuszki, podczas którego mieszkańcom Zgorzelca będą rozdawane flagi narodowe RP oraz flagi Unii Europejskiej.

You are currently viewing Przed nami 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Narodowy Dzień Zwycięstwa

3 MAJA 2024r. | 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

  • 11:00  | Msza Święta w intencji Ojczyzny – Kościół p.w. Św. Bonifacego
  • 12:00 | Uroczyste odśpiewanie Hymnu Polski z udziałem Orkiestry Górniczej KWB Turów | Złożenie wieńców i wiązanek – pomnik Millenium

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja czyli pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, regulującej organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja 3 Maja jest jednym z symboli naszej niepodległości, a rocznica jej uchwalenia to niewątpliwie jedno z najważniejszych polskich świąt.

Uroczystości 3 maja rozpoczną się o godz. 11:00 w kościele pw. Św. Bonifacego uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny odprawioną przez księży ze zgorzeleckich parafii. Po mszy, w imieniu mieszkańców, władze samorządowe miasta złożą kwiaty pod pomnikiem Millenium, jako wspólny wyraz pamięci. Pod pomnikiem, przy udziale Orkiestry KWB Turów, zostanie także odśpiewany Hymn Polski.

Zachęcamy wszystkich do udekorowania swojego miejsca zamieszkania flagą narodową już 2 maja – w Dzień Flagi.

Zachęcając do ich ekspozycji wzorem poprzednich lat, Burmistrz Zgorzelca rozda mieszkańcom flagi narodowe RP oraz flagi Unii Europejskiej. Miasto Zgorzelec prowadzi akcję dystrybucji flag od 2007 roku. W tym czasie na ręce mieszkańców oddano ponad 6500 flag. Kolejne 500 sztuk trafi do zgorzelczan 1 maja od godz. 15:30 podczas Europejskiej Majówki (wydawane będą do wyczerpania zapasów). Trzeba się jednak spieszyć, bo liczba jest ograniczona. Flagi mają wymiary 70 x 112 cm i rozdawane są bez drzewca.

Europejska Majówka

8 MAJA 2024r. | Narodowy Dzień Zwycięstwa | 79. rocznica zakończenia II Wojny Światowej

  • 12:00 | Uroczystości przed Pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego

W środę, 8 maja będziemy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięstwa ustanowiony na pamiątkę zakończenia najtragiczniejszej wojny w historii. Zachęcamy, aby wspólnie oddać hołd ofiarom II Wojny Światowej.

Narodowy Dzień Zwycięstwa jest symbolem pokonania zaborcy a obchody z nim związane naszym pokłonem dla tych, którzy oddali życie w walce. Zapraszamy mieszkańców Zgorzelca na miejskie uroczystość przed Pomnikiem Orła Piastowskiego, którą rozpoczniemy o godzinie 12:00. W jej trakcie zostaną złożone okolicznościowe wieńce i wiązanki.

 

 

#3maja
3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą -po amerykańskiej- na świecie. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm. Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL. Od 1990 roku  3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków. 

#8maja
8 maja 1945 podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Tym samym zakończono najtragiczniejszą wojnę w historii świata. W Moskwie, ze względu na dwugodzinną różnicę czasu, był już 9 maja. Oznacza to, że istnieją dwie oficjalne daty tego wydarzenia – 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji, a wcześniej w ZSRR i państwach bloku sowieckiego. Polscy historycy różnią się w ocenie znaczenia 8 maja 1945 r. dla Europy i naszego kraju. Według jednych badaczy, koniec wojny w Europie oznaczał przede wszystkim zwycięstwo nad nazizmem i ocalenie narodu polskiego przed biologiczną zagładą. Dla innych, 8 maja jest dniem klęski narodów wschodniej Europy, oddanych przez zachodnich aliantów pod sowieckie panowanie.

Źródło: zgorzelec.eu

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama