Od serca do serca – koncert Nowej Filharmonii Łużyckiej

Celebrując wiarę w jednoczącą moc muzyki, która jest ponad wszelkimi granicami narodowymi czy ideologicznymi a jednocześnie robiąc pokłon w stronę naszego święta narodowego, w 232.rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Nowa Filharmonia Łużycka z Görlitz zaprasza na koncert „Od serca dla serca”, który odbędzie się w EuRegioKom, w Pieńsku.

You are currently viewing Od serca do serca – koncert Nowej Filharmonii Łużyckiej

Położenie w trójkącie granic jest jedną z cech definiujących cały Teatr Gerharta-Hauptmanna i znajduje odzwierciedlenie w programie, omawianych treściach i oczywiście trójnarodowej publiczności. Nowa Filharmonia Łużycka jest częścią Teatru Gerharta Hauptmanna w Görlitz-Zittau i prezentuje szeroką gamę koncertów filharmonicznych, koncertów rozrywkowych, spektakli teatru muzycznego, koncertów kameralnych oraz coroczną akademię orkiestry. Mająca swoją siedzibę w europejskim mieście Görlitz-Zgorzelec filharmonia koncertuje w całym regionie kulturalnym Górnych Łużyc i Dolnego Śląska oraz w trójkącie granicznym między Niemcami, Polską i Czechami. Tym razem zapraszają nas na niezwykłe przeżycia koncertowe pod batutą Ulricha Kerna.

 

 

Tytuł koncertu „Od serca do serca” pochodzi od dedykacji, jaką Ludwig van Beethoven opatrzył partyturę swojej słynnej Missa Solemnis, która po raz pierwszy w całości została wykonana w czeskim  Varnsdorfie. W trakcie koncertu usłyszymy słynny Romans Skrzypcowy Beethovena oraz jego radosny wczesny utwór „Music for a Knight’s Ballet”. Jako solista błyszczeć będzie polski skrzypek Marcin Markowicz, a jego współczesny koncert na skrzypce i smyczki stanowi środkową część koncertu. Koncert w mrocznym, ale i pojednawczym nastroju zakończy 40 Symfonia g-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Marcin Markowicz to skrzypek i kompozytor, który kształcił się w Lubece, Warszawie i Bostonie. Do 2019 roku był koncertmistrzem NFM Filharmonii Wrocławskiej. Od tego czasu jest koncertmistrzem Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, dyrektorem artystycznym Festiwalu Ensemble i członkiem różnych zespołów kameralnych. Oprócz działalności koncertowej jako solista w Europie, Ameryce i Azji, prowadzi warsztaty skrzypcowe i kameralne oraz poświęca się kompozycji.

Koncert „Od serca do serca”:

  • 3 maja 2023r, godzina 17:00
  • EuRegioKom, Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsk, ul. Hutnicza 23

Źródło: Teatr Gerharta-Hauptmanna

Loading

Reklama
Reklama