PIEŃSK – Boże Ciało 2023 (VIDEO)

Tłumy wiernych wzięły udział w dzisiejszej uroczystości Bożego Ciała w Pieńsku. Procesja eucharystyczna przeszła ulicami miasta.

You are currently viewing PIEŃSK – Boże Ciało 2023 (VIDEO)
  • Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nazywane Bożym Ciałem to liturgiczna uroczystość, obchodzona zawsze w czwartek, 11 dni po Zielonych Świątkach i 60 dni po Wielkanocy, między 21 maja a 23 czerwca. Boże Ciało oraz następne osiem dni – oktawa – dla katolików oznacza publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Święto, poza swoją religijną wymową, ma także ważne miejsce w polskiej tradycji ludowej.

 

 

W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 r. na synodzie gnieźnieńskim uznano Boże Ciało za uroczystość powszechną obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie.

Boże Ciało miało dla Polaków zawsze niezwykłe znaczenie. Nabrało go szczególnie w okresie zaborów, kiedy uczestnictwo w procesji było okazją do zamanifestowania swojej wiary i przynależności narodowej. Podobnie działo się w trakcie II wojny światowej i w czasach PRL.

Pieńsk – Boże Ciało  fot. archiwalne

Boże Ciało Pieńsk 2023

Fot. Mariusz Pozorski

Loading

Reklama
Reklama