78 rocznica forsowania Nysy Łużyckiej (VIDEO)

Złożyli kwiaty, zapalili znicze, uczcili pamięć bohaterów w miejscu, w którym tworzyła się historia.

You are currently viewing 78 rocznica forsowania Nysy Łużyckiej (VIDEO)

Nieopodal Pieńska, w okolicach wsi Prędocice w ramach operacji berlińskiej odbyło się przełamanie obrony na Nysie. 16 kwietnia 1945 roku w wyniku operacji łużyckiej doszło do zaciętych walk żołnierzy II Armii Wojska Polskiego z siłami niemieckimi. Tutaj znajdowało się miejsce dowodzenia wojsk polskich. Wtedy to, Prędocice otrzymały wojenny kryptonim „Toporów”.

 

 

Gdy II wojna światowa zbliżała się do końca, dla wielu żołnierzy Toporów okazał się ostatnim miejscem spoczynku. Nazwa Toporów, do dziś funkcjonuje wśród tutejszych mieszkańców.

Jak co roku, w dowód pamięci o bohaterach jednej z najbardziej zaciętych bitew II Wojny Światowej, odbyły się uroczystości rocznicowe.

Zapraszamy do galerii zdjęć:

Fot Mariusz Pozorski

 

 

 

Loading

Ten post ma 3 komentarzy

  1. dyzio psk

    bral radnych z Pieńska,to jest skandal

  2. Olo

    Super! Ewa piękna jak zawsze!

  3. men

    Bardzo ładnie ,że pamiętamy a nie ROZPAMIĘTUJEMY, czy ktoś mi wreszcie wytłumaczy skąd tylu żołnierzy radzieckich jest pochowanych na cmentarzu w Bolesławcu, oni razem z Polakami walczyli przeciwko hitlerowcom ? czy z hitlerowcami przeciwko żołnierzom IIAWP ??? to tak jak zrobili z rocznicą Żydowskiego Getta , Morawiecki odwrócił kota ogonem i wyszło na to ,że to Polacy walczyli sami i ,że to Polacy wyzwolili Żydów, kto to pisze taką historię ??????????

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama