PIEŃSK – Światowy Dzień Cukrzycy

W poniedziałek 23 października w Euroregionalnym Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku obchodzono Światowy Dzień Cukrzycy. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Diabetyków Koło Pieńsk.

You are currently viewing PIEŃSK – Światowy Dzień Cukrzycy

W spotkaniu uczestniczyli: Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk Jan Magda, Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński oraz Wicestarosta Mirosław Fiedorowicz.

Podczas uroczystości Monika Kaczmarek prezes oddziału rejonowego PSD w Złotoryi oraz w imieniu ZG PSD wręczyła odznaczenia:

Ambasadora Diabetyków otrzymał Burmistrz Pieńska Jan Magda.

Złotą Honorową Odznakę za zasługi dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków otrzymał prezes koła Antoni Strzelczyk.

Wyróżnienia otrzymali także najbardziej aktywni diabetycy koła.

W takcie obchodów odbyły się wykłady popularyzujące walkę z chorobą społeczną, jaką jest cukrzyca i jej zagrożeniami, a także promujące zdrowy styl życia i podnoszące świadomość społeczną.

Na koniec na uczestników czekał występ artystyczny w wykonuj zespołu TACY SAMI.

Gratulujemy zarządowi koła diabetyków w Pieńsku dobrze zorganizowanej imprezy i życzymy następnych jubileuszy i obchodów – Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Złotoryja

 

 

W Pieńsku pierwsze Koło PSD powołano do życia 28.04.1987 roku, inicjatorem jego powołania był Pan Marian Dworak, dziś 90 letni członek honorowy Koła, w zebraniu założycielskim uczestniczyło 24 członków założycieli.

Jak dzisiaj funkcjonuje Koło PSD w Pieńsku?

O wypowiedź poprosiłem prezesa koła Antoniego Strzelczyka:

Nawiązaliśmy bardzo obiecujące i niewątpliwie już owocujące sukcesami kontakty z Rejonem Złotoryjskim PSD, otrzymaliśmy wiele osobistego doradztwa i wsparcia ze strony ich Prezes Pani Moniki Kaczmarek, która jest również Członkiem i Skarbnikiem Zarządu Głównego w Warszawie. Zorganizowaliśmy wspólnie kilka interesujących przedsięwzięć integracyjno-edukacyjnych tak w rejonie Złotoryi jak i w Pieńsku, w tym dwa w Złotoryi tak potrzebnych dla chorych na cukrzycę, o charakterze ruchowo-sportowym jak udział w Mistrzostwach Polski w Płukaniu Złota Diabetyków, gdzie nasi zdobyli dwa brązowe medale tak w żeńskiej Barbara Cieplechowicz, jak i w męskiej konkurencji Józef Bartczak, ponadto również w konkurencji towarzyszącej rzucie piłką trzecie miejsce zajęła Maria Tchórz, a był to pierwszy przecież nasz tam występ. Wystąpiliśmy również naszym 14 osobowym składem w Turnieju Sportowym Diabetyków i ich Rodzin, gdzie zdobyliśmy 7 Dyplomów i Pucharów za miejsca 2 i 3-cie, każde z tych spotkań również z elementami edukacyjnymi. Kolejne nasze udane i przyszłościowe partnerstwo to współpraca z Firmą Ascensia i jej Przedstawicielką Panią Niną Wójcik, która zapewniła nam pełne pokrycie potrzeb osób chorych i zagrożonych w urządzenia pomiarowe takie jak glukometry oraz niezbędne materiały edukacyjne dotyczące przeciwdziałaniu cukrzycy i jej zagrożeniom. Z jej też inicjatywy rozpoczęto w naszym Kole cykl szkoleń edukacyjnych Akademii Diabetyka, już pierwszy wykład był bardzo pouczający i wciągający słuchaczy. Organizujemy również podobne przedsięwzięcia i we własnym zakresie, w tym dwukrotnie z udziałem Diabetyków ze Złotoryi, niezapomniane wrażenia pozostawił nasz marsz pod hasłem „Policzmy się z Cukrzycą”, który zorganizowaliśmy w styczniu z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka zapraszając mieszkańców z rodzinami. Spotykamy się raz w tygodniu, dzielimy się problemami, wspieramy się jeśli wystąpią takie potrzeby, udostępniamy posiadany sprzęt pomiaru krwi, by każdy chętny mógł sprawdzić swój poziom cukru, ciśnienie krwi czasami i cholesterol, przeprowadzamy szkolenia, organizujemy prelekcje. Zapraszamy w szeregi naszego Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków każdą osobę chorą, ale też i taką która chce nas jako Koło i tychże chorych wesprzeć swoją inicjatywą, pomysłowością i zaangażowaniem na rzecz skutecznej walki z cukrzycą i jej skutkami oraz powikłaniami. Czekamy, razem będzie nam raźniej i skutecznie!

Zapraszamy do galerii zdjęć:

Fot. Mariusz Pozorski

Loading

Reklama
Reklama