„Metinvest” uruchamia produkcję nowych dronów obronnych dla Sił Zbrojnych Ukrainy

Metinvest to duża międzynarodowa grupa firm wydobywczych i metalurgicznych z siedzibą w Ukrainie. Od początku zakrojonej na szeroką skalę wojny federacji rosyjskiej przeciwko Ukrainie, firma ta aktywnie wspiera zarówno obrońców, jak i ludność cywilną kraju.

You are currently viewing „Metinvest” uruchamia produkcję nowych dronów obronnych dla Sił Zbrojnych Ukrainy

Właściciel Grupy Metinvest, Rinat Achmetow, uruchomił również projekt charytatywny Steel Front (“Stalowy Front”). W ramach tej inicjatywy, specjaliści wytwarzają produkty niezbędne do operacji obronnych i ofensywnych, w tym ochronne konstrukcje przeciwdronowe.

Łapacze dronów kamikadze

Według https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/ukraina-dostanie-nowa-ochrone-przed-dronami,747874.html, Metinvest uruchomił seryjną produkcję konstrukcji nazywanych „łapaczami Lancetów” – od nazwy najczęściej używanego przez federację rosyjską typu dronów kamikadze „Lancet”. Konstrukcja składa się ze sztywnej stalowej ramy i siatki drucianej. Elastyczna powłoka doskonale zatrzymuje małe drony, zapobiegając detonacji ich głowic przed zderzeniem z celem.

Dodatkowo, siatka pozwala na przymocowanie do niej kamuflażu. Zmniejsza to prawdopodobieństwo wykrycia sprzętu i namierzenia go przez drony rosyjskie. Rozmiar takich konstrukcji jest uniwersalny: 10 na 5 metrów przy wadze około 1 tony. Taki format sprawia, że produkt nadaje się równie dobrze do ochrony czołgu, APC lub transportu humanitarnego (które wojsko federacji rosyjskiej często celowo ostrzeliwuje). Rozmiar panelu ochronnego jest również wystarczający dla pojazdów specjalnych dowolnego typu używanych obecnie przez Siły Zbrojne Ukrainy.

Ważną zaletą „łapaczy Lancetów” jest możliwość ich szybkiej naprawy. Wytrzymała rama zwykle nie ulega uszkodzeniu, a siatka jest łatwa do wymiany. Dlatego też, mimo że dość droga w produkcji, konstrukcja jest tania w dalszym użytkowaniu. Takie panele ochronne, a także inny sprzęt dla wojska, Rinat Achmetow przekazuje na linię frontu całkowicie bezpłatnie. Kilkadziesiąt takich konstrukcji zostało już wysłanych na front, a ich produkcja jest kontynuowana zgodnie z zamówieniami ukraińskiego dowództwa. Jak dotąd tempo produkcji wynosi około 5 „łapaczy lancetow” tygodniowo, ale firma bierze pod uwagę potrzeby wojska, skalując tempo pracy.

Te konstrukcje sprawdziły się już w rzeczywistych warunkach polowych. Zastosowanie prostych, ale skutecznych rozwiązań pozwala ratować życie obrońców, a także zmaksymalizować potencjał sprzętu wojskowego.

Loading

Reklama
Reklama