Czy produkty w Polsce są gorszej jakości niż te w Niemczech?

Zakupy w Polsce są ciągle wyraźnie tańsze niż w Niemczech. Wiele osób uważa, że ma to swoją cenę. Utarł się stereotyp, że produkty sprzedawane przez koncerny nad Wisłą są gorszej jakości.

You are currently viewing Czy produkty w Polsce są gorszej jakości niż te w Niemczech?

To stereotyp, który funkcjonuje u nas od dekad. Ciągle jest przecież mnóstwo sklepów w polskich miastach, które oferują „artykuły z Niemiec”. Głównie chemię, ale też bardzo często produkty spożywcze. To jak jest z tą „dyskryminacją” Polaków? Stereotyp czy fakt? Pojechaliśmy do Niemiec, by to sprawdzić. Zrobiliśmy zdjęcia niemieckim etykietom i potem porównaliśmy je z tymi polskimi. Może składy w Polsce są gorsze? Może w polskiej czekoladzie jest mniej czekolady niż w tej niemieckiej? A może Polak spożywa więcej np. oleju palmowego niż Niemiec? Sprawdziliśmy.

Czy niemiecka czekolada może być bardziej czekoladowa niż polska? Wzięliśmy pod uwagę Milkę, bo można ją dostać w jednym, jak i w drugim kraju. Znowu – składy są identyczne. Sprzedawana w Polsce czekolada powinna mieć „przynajmniej 33 proc. masy kakaowej”. Na niemieckiej etykiecie jest dokładnie to samo.

A co z popularnym ketchupem Heinz? Znów etykieta wygląda tak samo. Producent zapewnia, że na 100 g produktu użyto 148 g pomidorów. Można to przeczytać i na etykiecie polskiej, i niemieckiej.

Czasem, zapewne, aby uprościć logistykę, do obu krajów trafiają te same produkty, z takimi samymi etykietami w języku niemieckim. Polskie informacje znajdują się natomiast na naklejkach. Taką strategię stosuje na przykład sieć drogerii Rossmann. Próbowaliśmy porównać składy na przykład soczków dla dzieci Hipp. Okazało się to bezcelowe. Po prostu butelki polskie i niemieckie są identyczne.

Idziemy dalej. Okazuje się, że w batonach Snickers jest tyle samo orzechów w Polsce i w Niemczech, a makaron Barilla ma też identyczny skład w obu krajach. Identycznie wyglądają też etykiety napoju energetycznego Monster.

Są w Polsce produkty, które wyglądają prawie identycznie jak te, które można dostać w Niemczech. Prawie robi tu pewną różnicę, choć niekoniecznie świadczy o dyskryminacji polskiego konsumenta. Przykładem może być tu makaron tortellini firmy Rana. Na pierwszy rzut oka polskie i niemieckie opakowania są identyczne. Polak dostanie jednak makaron z szynką i z serem, a Niemiec – tylko z szynką. Nie znaczy to, że producent gorzej traktuje Polaków – być może mamy nieco inne upodobania i bardziej lubimy ser niż Niemcy.

Potrafią się też różnić wielkości opakowań. Tyczy się do na przykład napojów gazowanych. Niemieckie butelki są nieco innej objętości niż te polskie. Znowu, wynika to pewnie ze względów marketingowych, a nie z gorszego traktowania Polski.

Kilka lat temu zaczęto szeroko krytykować producentów za stosowanie niezbyt zdrowego oleju palmowego. Pojawiały się też informacje, że w Polsce łatwiej znaleźć produkty z tym składnikiem.

Trzeba zaznaczyć, że ten olej występuje coraz rzadziej. Natomiast ciągle można znaleźć zawierające go produkty. Weźmy chipsy Pringles. W składzie znajduje się olej palmowy – ale tyczy się to zarówno opakowania polskiego, jak i niemieckiego. Ta sama sytuacja dotyczy innych produktów z tym składnikiem: płatków Lion Cereals, czekoladek Merci czy czekolad Ritter Sport. Natomiast już chipsy Lay’s oleju rzepakowego nie mają. Ani po jednej stronie Odry, ani po drugiej.

Jednym słowem nasz eksperyment można podsumować tak, że nie udało nam się nakryć producentów na kombinowaniu ze składami. Może polski konsument jest ciągle mniej zamożny od niemieckiego, ale wygląda na to, że nie jest gorzej traktowany przez producentów żywności.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Abcde

    Piszą Państwo bzdury. Ten sam skład nie równa się temu samemu smakowi. Ceny również są o wiele niższe niż w Polsce. Jedyne co w Polsce jest niższe to zarobki.

  2. koszews psk

    na pewno sa gorsze bo niemiec to nasz pan to na pewno ma lepsze,a polak to zwykly robak pracujacy na tasmie

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama