Czy opłaca się zbierać nakrętki?

Ile można zarobić na zbieraniu nakrętek plastikowych? Jak takie nakrętki mogą pomóc organizacjom charytatywnym lub konkretnej osobie, poszukującej wsparcia?

You are currently viewing Czy opłaca się zbierać nakrętki?
Warto zdejmować nakrętki ze zużytej butelki i odkładać np. do wybranego pojemnika, aby następnie przekazać je do punktu zbiórki lub skupu. Nadają się one do recyklingu. Firmy zajmujące się nim zakupione zakrętki przerabiają na surowiec wtórny – granulat, a z niego z kolei można wytworzyć, np. doniczki, różne opakowania, rury PCV czy wieszaki na ubrania, a nawet obudowy do komputerów.

Jakiego rodzaju nakrętki należy zbierać? Wbrew pozorom nie muszą to być tylko takie po napojach. Zbierane mogą być każde plastikowe zakrętki, nie ma znaczenia ich wielkość i kształt. W związku z tym nadadzą się zarówno nakrętki po napojach, mleku czy kawie, a także keczupie, jak również nakrętki od płynów do prania, płukania, mycia podłóg, po szamponach, balsamach, żelach pod prysznic, kremach itp.

Należy jednak pamiętać, że muszą to być same korki, należy usunąć z nich dodatkowe elementy, jeśli takie występują, jak uszczelki, gumki, folia aluminiowa itp. Gdy uzbiera się odpowiednio dużo nakrętek, można przekazać je do dużych punktów zbiórki, albo skupów. Następnie są one odbierane przez przetwórców, którzy płacą za nakrętki i wykorzystują je w swoim biznesie.

Ile można zarobić na zbieraniu nakrętek plastikowych?

Aby zarobić cokolwiek na zbieraniu nakrętek plastikowych, trzeba zebrać ich naprawdę wiele. Cena za kilogram nakrętek w skupie nie należy do najwyższych i jest zróżnicowana. Jej wysokość zależy m.in. od danej miejscowości, a także aktualnego zapotrzebowania na nakrętki oraz tego, czy sami przywozimy towar, czy też jest on odbierany od klienta przez firmę. Cena za nakrętki plastikowe waha się od 0,5 zł do ok. 1 zł za kilogram. Średnio jest to około 70 groszy. W okolicach Warszawy i Olsztyna cena w skupach wynosi od 0,5 zł za kg, gdy nakrętki ważą łącznie do 1 000 kg albo 0,7 zł, gdy ich waga przekroczy 1 000 kg.

Biorąc pod uwagę to, że w jednym kilogramie mieści się zazwyczaj około 500 nakrętek, albo mniej – wszystko w zależności od masy i wielkości nakrętek – to, aby ważyły one tonę, należy zebrać ich aż blisko 500 tys.! Aby uświadomić sobie liczbę nakrętek, którą należy zebrać, to aby otrzymać około jedną tonę surowca, należałoby wypełnić nakrętkami plastikowymi blisko 65 worków o pojemności 120-litrów.

Dlaczego skupowane są nakrętki plastikowe, a nie butelki?

Wiele osób zapewne zastanawia się, dlaczego niezbierane są w skupach plastikowe butelki, tylko same nakrętki od nich. Dlaczego tak się dzieje? Zbierane są same nakrętki, a nie butelki przede wszystkim dlatego, że inna jest ich wartość w skupie. Wpływ na to ma fakt, że tworzywa, z których są zrobione zarówno butelka, jak i nakrętka od niej, mają różne właściwości.

Przekłada się to na wyższą cenę nakrętek plastikowych w skupie, ponieważ są one łatwiejsze w przerobieniu, a plastikowe butelki wymagają bardziej skomplikowanego recyklingu. Oprócz tego znaczenie ma również wielkość. Plastikowe butelki, mimo że mają podobną wagę do nakrętek, zajmują o wiele więcej miejsca, a tym samym generują wyższe koszty składowania.

Dlaczego warto zbierać nakrętki?

Niezależnie od tego, czy zbieramy nakrętki plastikowe, aby je zanieść do skupu i zarobić, czy też przeznaczając je na cele charytatywne, w obu przypadkach nic nie tracimy, a dodatkowo zyskuje środowisko. Oczywiście, aby zarobić na skupie nakrętek, trzeba ich zebrać bardzo dużo, dlatego najlepiej połączyć siły i poprosić rodzinę lub znajomych o odkładanie nakrętek. Wspólnie łatwiej zebrać odpowiednią ilość.

Tak samo dzieje w przypadku oddawania nakrętek na cele charytatywne. Tutaj również liczy się efekt skali. Takie akcje organizowane są przez różne fundacje, które zajmują się odebraniem nakrętek od danej osoby albo wyznaczają punkt, do którego można oddawać korki, np. w sklepie lub szkole. Dodatkowo segregują je i ważą, a następnie sprzedają firmom recyklingowym. Zdobyte w ten sposób pieniądze umożliwiają zasilenie zbiórki dla danej osoby albo zakup niezbędnego sprzętu. Przykładowo zebranie ok. 12 ton nakrętek plastikowych pozwala na zakup wózka inwalidzkiego.

Zbieranie nakrętek plastikowych oprócz korzyści finansowych ma jeszcze inne. Jedną z głównych jest kwestia środowiskowa. Przede wszystkim butelki, które nie mają nakrętek, są łatwiejsze w składowaniu, ponieważ zakręconej nie można zgnieść. Jest to o tyle istotne, ponieważ butelka z nakrętką zazwyczaj trafia na składowisko odpadów, a bez niej, najprawdopodobniej zostanie zgnieciona i zajmuje mniej miejsca. Dodatkowo wpływa to bezpośrednio na redukcję kosztów transportu, a także składowania. W ten sposób oszczędzana jest pojemność składowiska.

Ważna jest również kwestia edukacyjna. Segregując śmieci, oddzielając korki od butelek, można pokazać najmłodszym, jak ważne jest dbanie o środowisko, a dodatkowo łącząc to np. z pomocą potrzebującym, uwrażliwiać dzieci na takie kwestie i uczyć bezinteresownego pomagania innym.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Reklama
Reklama