BOGATYNIA – Rozmaryn w Operze Wrocławskiej

Zespół Ludowy Rozmaryn 16.10.2023 roku odebrał nagrodę Silesia przyznaną podczas Uroczystej Sesji Sejmiku Województwa w Operze Wrocławskiej na obchodach XIII Święta Województwa i Gali z okazji Jubileuszu 25-lecia Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie propagowania krzewienia kultury ludowej.

You are currently viewing BOGATYNIA – Rozmaryn w Operze Wrocławskiej

DOLNOŚLĄSKĄ NAGRODĘ KULTURALNĄ SILESIA przyznaną przez Sejmik Województwa odebrała Bożena Wieczorek i Krystyna Gudełajska w towarzystwie całego zespołu Rozmaryn.

ZESPÓŁ LUDOWY ROZMARYN – rozpoczął działalność w 1997 roku pod kierownictwem śp. Pani Teresy Cisek, obecnie pracuje pod kierownictwem pani Bożeny Wieczorek. Liczy 15 osób, które jednocześnie reprezentują Koło Gospodyń Wiejskich w Markocicach, w Bogatyni. Staż pracy zespołu ludowego to bogaty dorobek kulturalny w propagowaniu i krzewieniu tradycji kultury ludowej oraz promowaniu gminy w kraju i za granicą.

 

 

Zdobyte wyróżnienia i osiągnięcia wysoko stawiają zespół w reprezentacji zespołów folklorystycznych naszego regionu. Rozmaryn brał udział w tradycyjnych obchodach świąt lokalnych, regionalnych i państwowych dzięki czemu mają coraz większe grono przyjaciół i sympatyków folkloru. Zespół co roku bierze udział w festiwalach i przeglądach zespołów folklorystycznych, np.: Przegląd Zespołów Folklorystycznych „Kolęda”, Tradycyjne spotkania z folklorem „Mała Wielkanoc”, Festyn Trzech Państw w trójstyku, Festiwal Ludowy w małym trójkącie.W tej wędrówce z pieśnią folklorystyczną przeszli przez festiwale i przeglądy zdobyli wiele prestiżowych nagród. Aktywnie uczestniczą w życiu gminy, współpracują z Radami Osiedli, szkołami i przedszkolami, z organizacjami społecznymi i instytucjami kultury. W licznych spotkaniach z folklorem prezentują obyczaje i tradycje, a także wymieniają doświadczenia w kultywowaniu tradycji regionalnych.

Źródło: Koło Gospodyń Markocice w Bogatyni, Zespół Ludowy „Rozmaryn”

Loading

Reklama
Reklama