Zielona przyszłość dla Turowa

W sobotę przed siedzibą spółki Polska Grupa Energetyczna S.A. w Warszawie parlamentarzystka Urszula Zielińska oraz aktywiści Zielonych przedstawili wizję przyszłości dla odkrywki węgla brunatnego i elektrowni Turów.

You are currently viewing Zielona przyszłość dla Turowa

Dokładnie w tym momencie w Bogatyni trwa konwencja Prawa i Sprawiedliwości. PiS wziął cały ten region na zakładnika. Niczym terrorysta grozi, że jeśli straci władzę po jesiennych wyborach, Turów i okolice czeka katastrofa. A to nieprawda – mówił rzecznik prasowy Zielonych Michał Suchora.

Katastrofą jest obecna polityka rządu Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego. Ci najpierw skłócili Polskę z Czechami, potem obciążyli polskich podatników karą o wysokości ponad 300 mln zł za łamanie wyroku sądu, a teraz generują wręcz miliardowe straty dla regionu, bo nie objęli Turowa Terytorialnym Planem Sprawiedliwej Transformacji – dodała Urszula Zielińska, posłanka Zielonych i Koalicji Obywatelskiej. Rząd w imię chorej, antyeuropejskiej narracji odrzuca czekające na region miliardy przeznaczone na transformację energetyczną. To zakrawa na zdradę stanu – podkreśliła Zielińska.

Zieloni dowodzili, że ratunek dla Turowa jest, ale nie w węglu, a w odnawialnej energii.  W Bełchatowie stworzono plan transformacji i popłynęły pieniądze – pracownicy i ich rodziny mają teraz perspektywę na przyszłość. Unia pomaga tym, którzy chcą sobie pomóc – mówił Suchora.

Dla Turowa też jest życie poza węglem – argumentowała Zielińska. Ten region pozostanie zagłębiem energetycznym, tylko musi zmienić się technologia. Nikt nie będzie pominięty. Nowe miejsca pracy, które powstaną w sektorach odnawialnej energii mogą przewyższyć liczbę obecnie zatrudnionych w kopalni nawet dwukrotnie – mówiła współprzewodnicząca Zielonych.

Nie dajcie się państwo nabrać na opowieść, że nie ma alternatywy. Alternatywy nie ma  dla szalonego maszynisty z PiSu, który tylko dosypuje węgiel pod kocioł i gna, nie zważając na semafory i ostrzeżenia, że te tory prowadzą do nikąd. Dla Turowa są i nowoczesne tory, i bezpieczny cel i cichy, czysty, elektryczny pociąg. Tylko musimy do niego wsiąść – zakończyli Zieloni.

Partia Zieloni

Loading

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Cati

    Tak zieloni i ich polityka gwałtem i po trupach czemu się tak bardzo ustali na nasz rejon czemu ich nie ma w części Niemiec i Czech ano my nie dajemy kasy na propagandę sianą przez nich nie dajemy by się darli o zamknięcie kopalni w tych krajach nas na to nie stać nas jedynie stać by płakać przy pustych ladach wykupionych przez wyżej wymienione państwa to jest wówczas ok nie ok jak ludzie chcą zarobić na chleb i utrzymać rodziny

  2. Balec psk

    Dalej debile głosujcie na pis, kazdego z was lalbym po gębie za głos na PiS

  3. Ryba

    A ile to miejsc pracy zapewniają te wielkie farmy fotowoltaiczne?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama