Ważne zmiany na cmentarzach

Baza danych o grobach, elektroniczna karta zgonu, instytucja koronera – to niektóre rozwiązania projektu ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, które miały wejść w życie w czerwcu. Tak się jednak nie stało. Projekt wciąż czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów. Problem jednak w tym, że wszystko wskazuje na to, że już niedługo zmieni się rząd.

You are currently viewing Ważne zmiany na cmentarzach

Znowelizowane prawo pogrzebowe stać się ma swoistym „przewrotem kopernikańskim” dla całej branży funeralnej w Polsce. Ma m.in. wprowadzić nowe, a przy tym bardzo precyzyjne, procedury związane z transportem, przechowywaniem czy kremacją zwłok, czy określać warunki funkcjonowania podmiotów zajmujących się działalnością dotyczącą pochówków – przekonuje Polska Izba Branży Pogrzebowej.

Zmiany na cmentarzach. Jest apel branży

Zaapelowała ona do posłów, którzy tworzyć będą po wyborach rząd o wykorzystanie projektu nowelizacji, który już jest skonsultowany z wieloma środowiskami.

Stałoby się bardzo źle, gdyby pozostał on tylko projektem, a my musielibyśmy dalej funkcjonować na zasadach starego prawa pogrzebowego, które za chwilę będzie miało 100 lat – alarmuje Polska Izba Branży Pogrzebowej.
– Wprowadzą one nowy porządek w branży, ukrócając znacznie tzw. wolną amerykankę, a nawet skutecznie przyczyniając się do eliminacji patologii w naszym sektorze – uważa Robert Czyżak prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej (PIBP).

 

 

Planowane zmiany na cmentarzach. Oto szczegóły

Wśród proponowanych zmian jest koniec z papierową kartą zgonu. Lekarz będzie wystawiał ją elektronicznie. Dane z karty zgonu będą automatycznie trafiać do państwowych rejestrów.

Podobnie jak w przypadku e-recepty, bliski zmarłego otrzymywać będzie numer karty zgonu. To ma uprościć obsługę administracyjną.

Kolejne rozwiązania w tym obszarze to cyfryzacja miejsc pamięci. W ramach tego zostanie utworzona centralna baza danych o cmentarzach i miejscach pochówku.

W związku z tym powstanie rejestr cmentarzy, do którego właściciele powinni dołączyć w ciągu roku od wejścia ustawy w życie.

Nowością będzie instytucja koronera. Będzie to wyspecjalizowany lekarz do stwierdzania zgonu w sytuacjach mniej typowych, jak w przypadku znalezienia ciała w miejscu publicznym.

W nowej ustawie uregulowane też zostaną kwestie funkcjonowania przedsiębiorstw pogrzebowych. Wprowadzone mają być limity emisji szkodliwych substancji do powietrza z krematoriów, a także przepisy dotyczące materiałów, z których mogą być produkowane urny i trumny.

Źródło: money.pl

Loading

Reklama
Reklama