Zlekceważył nadawane sygnały świetlne i dźwiękowe

Udało mu się uciec – został zatrzymany następnego dnia.

You are currently viewing Zlekceważył nadawane sygnały świetlne i dźwiękowe

Policjanci z Rewiru Dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu podczas służby na terenie gminy zauważyli kierującego pojazdem marki Volkswagen, który jedzie bez włączonych świateł. Postanowili zatrzymać go do kontroli drogowej. Ten jednak pomimo nadawanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych do zatrzymania zaczął uciekać. Podczas jazdy uszkodził koło i gdy wjechał na polna drogę porzucił samochód i uciekł pieszo. Funkcjonariusze rozpoznali mężczyznę, którym okazał się 60-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego znany im z wcześniejszych czynności służbowych.

Kolejnego dnia dzielnicowi zatrzymali uciekiniera, który trafił do zgorzeleckiej komendy. Teraz 60-latek odpowie za niezatrzymanie się do kontroli drogowej oraz kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień i obowiązkowego ubezpieczenia OC.

 

 

Przypominamy, że zgodnie z art. 178b Kodeksu karnego: „Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Pamiętajmy, że jeżeli na drodze policjant wyda polecenie do zatrzymania pojazdu poprzez zastosowanie sygnałów dźwiękowych i świetlnych należy zwolnić i zatrzymać pojazd. W przeciwnym razie może nam grozić odpowiedzialność karna.

Natomiast zgodnie z art. 94 Kodeksu wykroczeń za prowadzenie pojazdu bez uprawnień grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych i zakaz prowadzenia pojazdów.

kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Loading

Reklama
Reklama