Rewolucja w TVP

Media donoszą, że prezes TVP Mateusz Matyszkowicz powołał w środę prokurenta, by zablokować zmiany w TVP. Jak pisaliśmy w Business Insider Polska, Bartłomiej Sienkiewicz chce zawiesić prezesa i zawnioskować o kuratora. Wtedy jednak TVP zarządzałby prokurent. Ten ruch jednak nie pomoże PiS.

You are currently viewing Rewolucja w TVP

Bartłomiej Sienkiewicz jako minister kultury, może zawiesić każdego z obecnych członków zarządu TVP. W ich miejsce można ustanowić kuratora, który będzie mógł np. wypowiadać umowy. By uprzedzić ruch ministra kultury, prezes TVP Mateusz Matyszkowicz powołał w środę prokurenta. Został nim Przemysław Herburt, dyrektor biura spraw korporacyjnych TVP i szef Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych. Agnieszka Kublik w Wyborcza.pl. zauważa „prokurent zarządzałby spółką i powołałby nowych szefów, w tym np. od programów informacyjnych i publicystycznych”.

 

 

Prof. Katarzyna Bilewska, adwokat i partner w kancelarii BLSK Legal, która analizowała dla Business Insider Polska, planowane zmiany w TVP, studzi emocje

— Prokura udzielona P. Herburtowi przez obecny zarząd Telewizji Polskiej wygaśnie z mocy prawa w sytuacji, gdy sąd rejestrowy powoła dla TVP kuratora (art. 109 (7) par. 3(1) KC)” — napisała na platformie X.

Zgodnie ze wspomnianym art. 109 ze zn. 7 Kodeksu cywilnego prokura wygasa wskutek ustanowienia kuratora na podstawie art. 42 par. 1, a w okresie kurateli prokura nie może być ustanowiona.

— Ustanowienie prokury nie zablokuje powołania kuratora, także dlatego, że kurator zastępuje organy, a prokurent jest tylko pełnomocnikiem spółki i nie może być uznany za tymczasowy organ — dodaje prof. Bilewska.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Reklama
Reklama