Parkuj zgodnie z przepisami

Policjanci przypominają, że pozostawienie pojazdu w miejscu do tego nieprzeznaczonym jest wykroczeniem, które często stanowi utrudnienie dla pieszych oraz innych kierowców. Osoby, które nie stosują się do związanych z tym przepisów, mogą spodziewać się mandatu, a nawet odholowania pojazdu.

You are currently viewing Parkuj zgodnie z przepisami

Ustawa o ruchu drogowym dokładnie określa miejsca i sytuacje, gdy pozostawianie auta i postój są zakazane. Parkowanie w miejscu niedozwolonym oznacza dla kierującego nie tylko przewidziane w taryfikatorze kary pieniężne, ale także punkty karne.

Dzisiaj funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego zgorzeleckiej komendy zostali powiadomieni o pojeździe marki Renault zaparkowanym w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych bez odpowiedniej karty parkingowej. Policjanci potwierdzili zgłoszenie i w konsekwencji samochód został odholowany. Teraz właściciel musi liczyć się nie tylko z mandatem i punktami karnymi, ale również kosztami za parkowanie auta.

Przypominamy przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

 

 

Zabrania się postoju:

1) w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;

2) w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu;

3) przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską;

4) w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu;

5) na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami.

Poza tym zabrania się zatrzymania lub postoju pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Jeżeli jednak unieruchomienie pojazdu nastąpiło z przyczyn technicznych, kierujący pojazdem jest obowiązany usunąć pojazd z jezdni oraz ostrzec innych uczestników ruchu.

Należy również pamiętać, że w przypadku parkowania musimy stosować się także do znaków drogowych, które zakazują postoju i zatrzymywania się w danym miejscu (najpopularniejszy to znak B-35 „zakaz postoju”, czyli ukośna czerwona linia na niebieskim tle oraz Znak B-36 „zakaz zatrzymywania się”, czyli dwie krzyżujące się czerwone linie na niebieskim tle).

Przypominamy, że:

– mandat za nieprawidłowe parkowanie może kosztować od 100 do 800 złotych w zależności od rodzaju wykroczenia;

– pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela, jeśli kierowca pozostawił go w miejscu, w którym jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Ponadto samochód może zostać odholowany, jeśli:

 • zaparkujesz go w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, nie posiadając jednocześnie odpowiedniej karty parkingowej;
 • zaparkujesz samochód w miejscu, które jest oznaczone informacją, że pozostawiony samochód może zostać usunięty na koszt właściciela.

  – światła awaryjne nie usprawiedliwiają parkowania w niedozwolonym miejscu. Za takie postępowanie można otrzymać mandat zarówno za nieprawidłowe parkowanie, jak i nadużycie świateł awaryjnych;

– 800 złotych i 6 punktów karnych kosztuje parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych. Z kolei za korzystanie z cudzej karty parkingowej grozi mandat w wysokości 1200 zł.

kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Loading

Ten post ma 4 komentarzy

 1. Jan

  Pod carefure nich jadą i zamówią od razu 10 lawet. Dwie policjantki stały pół dnia i pilnowały auta a my podatnicy płacimy za ich ambicjevpowinny wystawić mandat i wziąść się do pracy a nie stać tam pół dnia. Do cfaniaczkow z dobrymi furami na carefure Zgorzelec nawet nie podjada bo się boją tylko stare reno pilnują.

 2. Hania

  A może tak niech przejada się na ul. Zamiejsko-Lubańska.
  Nie idzie przejść z wózkiem bo stoją na środku chodnika. Minąć ani z jednej ani z drugiej nie idzie. Owszem z drugiej str szerszy chodnik i tam ludzie potrafią zaparkować na chodniku tak aby było przejście.

 3. Scooter

  Na Zgorzelcu i pot marketami i tak parkują gdzie się da nie patrzą na znaki

 4. Kazik

  To holowanie to jakaś fikcja. Nie raz tak miałem że z domu nie mogłem wyjechać. Policja przyjechała dała mandat i koniec. Nic ich więcej nie interesuje.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama