Parkuj zgodnie z przepisami

Policjanci przypominają, że pozostawienie pojazdu w miejscu do tego nieprzeznaczonym jest wykroczeniem, które często stanowi utrudnienie dla pieszych oraz innych kierowców. Osoby, które nie stosują się do związanych z tym przepisów, mogą spodziewać się mandatu, a nawet odholowania pojazdu.

You are currently viewing Parkuj zgodnie z przepisami

Ustawa o ruchu drogowym dokładnie określa miejsca i sytuacje, gdy pozostawianie auta i postój są zakazane. Parkowanie w miejscu niedozwolonym oznacza dla kierującego nie tylko przewidziane w taryfikatorze kary pieniężne, ale także punkty karne.

Wczoraj funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego zgorzeleckiej komendy zostali powiadomieni o nieprawidłowo zaparkowanym na jednej z ulic w mieście pojeździe marki Citroen. Policjanci potwierdzili zgłoszenie i w konsekwencji samochód został odholowany. Teraz właściciel musi liczyć się nie tylko z mandatem i punktami karnymi, ale również kosztami za parkowanie auta.

Przypominamy przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Zabrania się postoju:

1) w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;

2) w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu;

3) przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską;

4) w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu;

5) na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami.

Poza tym zabrania się zatrzymania lub postoju pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Jeżeli jednak unieruchomienie pojazdu nastąpiło z przyczyn technicznych, kierujący pojazdem jest obowiązany usunąć pojazd z jezdni oraz ostrzec innych uczestników ruchu.

Należy również pamiętać, że w przypadku parkowania musimy stosować się także do znaków drogowych, które zakazują postoju i zatrzymywania się w danym miejscu (najpopularniejszy to znak B-35 „zakaz postoju”, czyli ukośna czerwona linia na niebieskim tle oraz Znak B-36 „zakaz zatrzymywania się”, czyli dwie krzyżujące się czerwone linie na niebieskim tle).

 

 

Przypominamy, że:

– mandat za nieprawidłowe parkowanie może kosztować od 100 do 800 złotych w zależności od rodzaju wykroczenia;

– pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela, jeśli kierowca pozostawił go w miejscu, w którym jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Ponadto samochód może zostać odholowany, jeśli:

 • zaparkujesz go w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, nie posiadając jednocześnie odpowiedniej karty parkingowej;
 • zaparkujesz samochód w miejscu, które jest oznaczone informacją, że pozostawiony samochód może zostać usunięty na koszt właściciela.

   

– światła awaryjne nie usprawiedliwiają parkowania w niedozwolonym miejscu. Za takie postępowanie można otrzymać mandat zarówno za nieprawidłowe parkowanie, jak i nadużycie świateł awaryjnych;

 

– 800 złotych i 5 punktów karnych kosztuje parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych. Z kolei za korzystanie z cudzej karty parkingowej grozi mandat w wysokości 1200 zł.

kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Loading

Ten post ma 9 komentarzy

 1. Kasia

  To ile Carrefour płaci za brak kontroli Policji na miejscach dla inwalidów.

 2. Ola

  Może Pan Redaktor po jeździ po sprawdza miejsca dla inwalidów bo jakoś w tym mieście brak kontroli i reakcji służb na łamanie prawa

 3. Iga

  Weźcie mnie nie rozśmieszajcie,na Warszawskiej od stacji paliw stoją na chodnikach i trawnikach samochody (stoi znak zakazu,dla zainteresowanych), było zgłaszane 100 razy i nikt ich nie odholował.Policja przypomina buhaha,oni nic nie robią.

  1. qniady

   To prawda. Parkujom jak chcom. To samo Lubańska i Iwaszkiewicza.

   1. Obywatel

    Ojj ludzie wy umiecie tylko komentować, temu dać mandat tamtemu dajcie mandat a prawda jest taka, wsiądźcie do auta i zaparkujcie gdzieś po 15, nie mówiąc tu już o centrum. Same stare baby komentują co prawa jazdy nie mają albo piz**…

 4. dyzio psk

  przebijać opony pajacom jak zle zaparkuja

 5. Norb

  Na Big Getta parkują na drodze rowerowej i nikt jakoś auta tam nie idholowuje

 6. Xyz

  Najlepiej to wgl byłoby pojeździć po mieście i porobić porządki z parkowaniem bo to co się dzieje to po prostu jest dramat.

 7. Też kierowca

  Do tego parkowanie przed i za przejściem dla pieszych też jest zabronione w określonych metrach, policja nic nie robi ze źle zaparkowanymi autami jakby funkcjonariusze nie znali przepisów. Dlaczego jadąc służbowymi autami po Zgorzelcu nie widzą i nie reagują?? To chyba jest ich obowiązek. Akurat tego mogliby by się nauczyć od niemieckich kolegów;)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama