Orszak Trzech Króli w Pieńsku

PIEŃSK

You are currently viewing Orszak Trzech Króli w Pieńsku

Tradycyjnie spod dawnej huty szkła, w kierunku kościoła parafialnego wyruszył dzisiaj ulicami Pieńska barwny Orszak Trzech Króli.

6 stycznia – święto Objawienia Pańskiego, zwane także świętem Trzech Król od 2011 roku jest dniem wolnym od pracy. W kościele katolickim jest to święto nakazane, czyli zobowiązujące wiernych do udziału we mszy świętej i powstrzymania się od prac niekoniecznych.

Zgodnie z tradycją chrześcijańską trzej królowie mieli podążać do Betlejem, miejsca narodzin Jezusa, by oddać mu pokłon i złożyć dary. Mędrcy prowadzeni przez Gwiazdę Betlejemską, dotarli do Maryi, Józefa i ich nowonarodzonego dziecka, któremu podarowali złoto, kadzidło i mirrę. Informację na temat mędrców można przeczytać w Ewangelii pw. św. Mateusza, gdzie nie podano ich liczby i imion. Jednak przyjęło się, że było ich trzech i nazywali się Kacper Melchior i Baltazar. Każde ze złożonych przez nich darów ma symboliczne znaczenie. Złoto było nawiązaniem do godności królewskiej Jezusa, kadzidło symbolizowało jego boskość, a mirra miała odnosić się do męczeńskiej śmierci Chrystusa na krzyżu. Do 2010 roku uroczystość Objawienia Pańskiego uznawana była jedynie za święto kościelne. Od 2011 jest też uroczystością państwową, a co za tym idzie dniem wolnym od pracy. Tego dnia w wielu miastach na terenie całego kraju odbywają się tradycyjne Orszaki Trzech Króli.

Po pandemicznej przerwie Orszak Trzech Króli przeszedł dzisiaj ulicami Pieńska.

Organizatorami wydarzenia były: Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku oraz Parafia p.w. św. Franciszka z Asyżu w Pieńsku.

Zapraszamy do galerii zdjęć:
Fot. Mariusz Pozorski

Loading

Reklama
Reklama