Od 1 września wielkie zmiany dla wielu emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował, że emeryci i renciści, którzy nie ukończyli powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego, będą mogli dorobić mniej niż dotychczas. Niższe limity zaczną obowiązywać 1 września br.

You are currently viewing Od 1 września wielkie zmiany dla wielu emerytów

Limity dorabiania do świadczeń zmieniają się co trzy miesiące, a podstawą ich wyliczeń jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w poszczególnych kwartałach roku. Nowe stawki podano w komunikacie Prezes ZUS. Emeryci i renciści, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, muszą pamiętać o limitach przychodów.

Należy mieć na uwadze, że limity dotyczą wyłącznie emerytów, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) oraz rencistów. Limity są bardzo istotne, bo ich przekroczenie może oznaczać, że Zakład zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia.

Ile można dorobić do emerytury i renty od 1 września? Żeby nie narazić się na zmniejszenie emerytury czy renty, przychód nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od 1 września będzie to 4904,10 zł.

Dla porównania obecnie jest to 4987 zł. Nowe limity dorabiania do świadczeń są niższe, ponieważ zgodnie z danymi GUS spadło przeciętne wynagrodzenie w Polsce – z 7124,26 zł w pierwszym kwartale 2023 roku do 7005,76 w drugim kwartale 2023 roku.

Źródło: Biznesinfo

Loading

Reklama
Reklama