Narodowy Dzień Zwycięstwa

Burmistrz Miasta Zgorzelec oraz Dziekan Dekanatu Zgorzeleckiego serdecznie zapraszają do udziału w uroczystych obchodach 79. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.

You are currently viewing Narodowy Dzień Zwycięstwa

8 MAJA 2024r. | Narodowy Dzień Zwycięstwa | 79. rocznica zakończenia II Wojny Światowej

  • 12:00 | Uroczystości przed Pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego

W środę, 8 maja będziemy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięstwa ustanowiony na pamiątkę zakończenia najtragiczniejszej wojny w historii. Zachęcamy, aby wspólnie oddać hołd ofiarom II Wojny Światowej.

Narodowy Dzień Zwycięstwa jest symbolem pokonania zaborcy a obchody z nim związane naszym pokłonem dla tych, którzy oddali życie w walce. Zapraszamy mieszkańców Zgorzelca na miejskie uroczystość przed Pomnikiem Orła Piastowskiego, którą rozpoczniemy o godzinie 12:00. W jej trakcie zostaną złożone okolicznościowe wieńce i wiązanki.

 

 

#8maja
8 maja 1945 podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Tym samym zakończono najtragiczniejszą wojnę w historii świata. W Moskwie, ze względu na dwugodzinną różnicę czasu, był już 9 maja. Oznacza to, że istnieją dwie oficjalne daty tego wydarzenia – 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji, a wcześniej w ZSRR i państwach bloku sowieckiego. Polscy historycy różnią się w ocenie znaczenia 8 maja 1945 r. dla Europy i naszego kraju. Według jednych badaczy, koniec wojny w Europie oznaczał przede wszystkim zwycięstwo nad nazizmem i ocalenie narodu polskiego przed biologiczną zagładą. Dla innych, 8 maja jest dniem klęski narodów wschodniej Europy, oddanych przez zachodnich aliantów pod sowieckie panowanie.

Źródło: zgorzelec.eu

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama