Na co zwrócić uwagę przy wyborze smartfona? Najważniejsze parametry

Smartfony to urządzenia, które co roku w ogromnych ilościach dostarczane są na rynek przez producentów. Są coraz wydajniejsze, gwarantują komfort użytkowania na najwyższym poziomie i mają wiele przydatnych funkcji.

You are currently viewing Na co zwrócić uwagę przy wyborze smartfona? Najważniejsze parametry

Jednak wybór jednego, konkretnego urządzenia jest bardzo trudny – zwłaszcza dla osób niezorientowanych w temacie.

Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze smartfona spośród setek dostępnych modeli. Oto kryteria, którymi warto kierować się przy podejmowaniu decyzji.

Ile kosztuje smartfon? Podział na kategorie cenowe

Dla większości osób czynnikiem decydującym przy wyborze konkretnego smartfona z pewnością będzie cena. Dlatego przed rozpoczęciem poszukiwań telefonu warto określić swój budżet.

Na rynku dostępne są budżetowe smartfony, których cena nie przekracza 500 zł. Nie są to urządzenia zachwycające jakością wykonania ani najwyższą wydajnością. Jednak mogą okazać się wystarczające dla osób, które poszukują prostego smartfona do podstawowych czynności.

W przedziale cenowym 1000-2000 zł można kupić smartfony z tak zwanej średniej półki. Są to całkiem atrakcyjne i wydajne modele, idealne dla większości użytkowników. Można oczekiwać, że posłużą przynajmniej przez kilka sezonów.

Najdroższe smartfony mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Zalicza się do nich między innymi flagowy model znanego producenta – Samsung Galaxy S23 Ultra. Wbrew powszechnemu przekonaniu, w przypadku takich smartfonów klient płaci nie tylko za markę, ale także jakość wykonania na najwyższym poziomie i najbardziej wydajne podzespoły, jakie tylko można zastosować.

Nowoczesny smartfon – co z ekranem?

Nie ma co ukrywać – podstawą smartfonów jest ekran. Dlatego warto zwrócić na niego szczególną uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnego urządzenia. Pierwszym kryterium, które trzeba rozważyć, to wielkość przekątnej.

Większość klientów decyduje się na obecnie najpopularniejsze ekrany pięciocalowe. Niemniej jednak osoby, które chcą zagwarantować sobie najwyższy komfort użytkowania, mogą pokusić się o nieco większe urządzenia – na przykład o przekątnej ekranu 5,5 cali.

Najbardziej luksusowe smartfony, takie jak smartfon SAMSUNG Galaxy S23 Ultra 5G 12/512 czarny, posiadają przekątną ekranu znacznie przekraczającą 6 cali. Są to urządzenia przeznaczone dla wymagających użytkowników, oczekujących od smartfona wygody użytkowania i czytelności na najwyższym poziomie.

Sama wielkość ekranu to jednak nie wszystko – trzeba zwrócić uwagę także na jego rozdzielczość. Tylko w sytuacji, kiedy będzie ona wystarczająco wysoka, możliwa będzie wygodna praca na ekranie bez widocznych pojedynczych pikseli. Obecnie absolutnym minimum jest rozdzielczość 720 pikseli.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że im większa rozdzielczość, tym większe zapotrzebowanie na energię urządzenia.

Dowiedz się, jak wybrać najlepszy smartfon i na co zwrócić uwagę.

Jaka jest pożądana wielkość pamięci?

Z uwagi na to, że użytkownicy smartfonów przechowują w nich coraz więcej danych, wybrany model powinien posiadać odpowiednio pojemną pamięć. 16 GB, które jeszcze kilka lat temu budziło uznanie, dziś może już okazać się niewystarczające. Na szczęście pamięć niektórych modeli można rozszerzyć przy pomocy kart pamięci.

Loading

Reklama
Reklama