Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu zaprasza

W ramach Dni Literatury nad Nysą, w piątek, 21 kwietnia zapraszamy na godz. 17 do MDK Zgorzelec na spotkanie autorskie z Karoliną Kuszyk i jej książką „Poniemieckie”.

You are currently viewing Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu zaprasza

„Poniemieckie” to błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk – sama „wychowana na poniemieckim” – tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia – z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. I zadaje pytania. Czym są dla nas poniemieckie rzeczy? Wdzięcznymi, lecz niewiele mówiącymi gadżetami w rodzaju obrazka z Aniołem Stróżem przeprowadzającym dzieci przez kładkę nad przepaścią? Obcymi śmieciami, na których rodzice i dziadkowie musieli się urządzać, bo nie mieli innego wyjścia?

Jak bardzo dom poniemiecki musiał się napracować, żeby zasłużyć na miano polskiego? A co się stało z niemieckimi cmentarzami na ziemiach przyłączonych do Polski w 1945 roku?

 

 

Opowiadając o tym, jak biografie poniemieckich domów, rzeczy i cmentarzy splatały się z losami ich polskich spadkobierców od powojnia po współczesność, autorka zastanawia się także, czym jest dziś polskość i ile obcości potrafimy znieść w tym, co swoje.

Karolina Kuszyk, urodzona w 1977 roku w Legnicy, germanistka i polonistka, autorka, tłumaczka literatury niemieckiej i trenerka kompetencji międzykulturowych. Jej książka Poniemieckie ukazała się w 2019 roku w Wydawnictwie Czarne i wywołała burzliwą dyskusję na temat dziedzictwa niemieckiego w Polsce. W 2022 roku książka została przetłumaczona na język niemiecki. Karolina Kuszyk mieszka w Berlinie i na Dolnym Śląsku.
Prowadzenie: dr Łukasz Tekiela, historyk, Lubań

Wstęp wolny

 

Źródło: Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu

Loading

Reklama
Reklama