Limity płatności gotówką

Za niespełna rok w życie wejdą przepisy ograniczające możliwość płatności gotówką. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Tavex, Polacy w znacznej większości są nieświadomi nadchodzącej zmiany.

You are currently viewing Limity płatności gotówką

Nowe limity płatności gotówką wejdą w życie 1 stycznia 2024 r. (rząd pierwotnie chciał zmianę wprowadzić już w 2023 r.). Wyniosą one 8 tys. zł w przypadku transakcji pomiędzy przedsiębiorcami oraz 20 tys. w przypadku transakcji na linii konsument-przedsiębiorca.

Z badań firmy Tavex wynika, że aż 73 proc. z nas nie słyszało o zmianach, jakie mają nas niebawem czekać. Jednak — co warte podkreślenia — po przypomnieniu respondentom o planowanych rewolucjach w przepisach, tylko 16 proc. popiera wprowadzenie nowych limitów — informujeAleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

W badaniu ankietowani zostali zapytani również o to, czy popierają ewentualny całkowity zakaz płatności gotówką. Wynik jest jednoznaczny — 83 proc. respondentów (czyli dokładnie tyle samo, ile w roku poprzednim) uważa pomysł za niekorzystny dla gospodarki i bezpieczeństwa konsumentów.

Co ciekawe, choć płatności bezgotówkowe w Polsce są niezwykle popularne, to 80 proc. z nas nosi w portfelu gotówkę. Na co dzień 27 proc. Polaków posiada przy sobie ponad 100 zł, 24 proc. kwotę 51-100 zł. Taka sytuacja dotyczy także osób młodych.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Ten post ma jeden komentarz

  1. ernesto

    Dążenie do braku gotówki to krok do pełnej kontroli

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama