Czy można jeździć motocyklem 125 na kategorii B?

Okazuje się, że tak, ale musisz spełnić jeden ważny warunek. Sprawdź, czy warto inwestować w nowy pojazd i ruszyć nim w podróż jeszcze tej wiosny. Czym można jeździć na kategorię B?

You are currently viewing Czy można jeździć motocyklem 125 na kategorii B?

Jak podaje portal motoryzacja.interia.pl, w reformie prawa jazdy z 19 stycznia 2019 r. podano zasady, do których muszą stosować się kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B i jednocześnie chcący poruszać się motocyklami klasy 125. Jakie są wymagania? To posiadanie prawa jazdy powyższej kategorii od co najmniej 3 lat (co wiąże się również z tym, że minimalny wiek wynosi 21 lat). Nie potrzebujesz dodatkowych kursów, jednak warto się ich podjąć, by przygotować się przed pierwszymi podróżami.

Taka możliwość ma za zadanie usprawnienie transportu zwłaszcza w dużych miastach – motocyklem możesz poruszać się sprawniej, spędzając mniej czasu w korkach, a sama jazda jest bardziej ekonomiczna. Zapewne będziesz też mieć dużo mniejsze problemy z parkowaniem niż w przypadku samochodu.

Co trzeba mieć, aby jeździć motorem 125? Pojazd musi spełniać wymagania techniczne

Oprócz posiadania prawa jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat motocykl musi spełniać konkretne techniczne wymagania. Jakie?

  1. Maksymalna moc jednośladu nie może przekraczać 11 kW (15 KM);
  2. Pojemność silnika nie może być większa niż 125 cm3;
  3. Maksymalny dopuszczalny stosunek mocy do masy własnej motocykla nie może przekraczać 0,1 kW/kg.

Czym można jeździć na kategorię B? Nie tylko samochody i motocykle

Jeśli posiadasz prawo jazdy kategorii B, oprócz samochodów i motocyklów 125 spełniających wymagania, możesz poruszać się też:

  • minibusem (do 9 osób w pojeździe licząc wraz z kierowcą);
  • kamperem;
  • pick-upem;
  • trójkołowcem (jeśli posiada homologację L5e, przynajmniej dwa z trzech kół motocykla znajdują się w jednej osi, a odległość między kołami jest mniejsza niż 460 mm i pojazd ma hamulec postojowy);
  • quadem;
  • ciągnikiem (jeśli nie holujesz ciężkich przyczep lub maszyn rolniczych z własnymi kołami)
  • koparką, ładowarką i walcem (jeśli masz dodatkowe uprawnienia i kwalifikacje).

Źródło: Moto.pl

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama