Bądź ostrożny, uważaj na oszustów

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu zgorzeleckiego policjanci apelują o czujność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi.

You are currently viewing Bądź ostrożny, uważaj na oszustów

Wciąż pojawiające się przypadki oszustw na terenie województwa dolnośląskiego pokazują, że sprawcy nie tylko wymyślają nowe metody, aby nas okraść, ale wciąż korzystają ze starych. Jednak schemat działania przestępców zarówno w metodzie na „wnuczka”, „policjanta, czy „pracownika wodociągów”, jest podobny. Oszuści wykorzystują presję czasu, nasze zdenerwowanie i tak manipulują sytuacją aby w końcu nas okraść. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad w kontaktach z nieznajomymi może uchronić nas przed utratą oszczędności.

Aby nie stać się ofiarą oszustów:

Pamiętajmy, żeby mieć zawsze zamknięte drzwi, a przed wpuszczeniem obcej osoby do mieszkania sprawdźmy przez wizjer, kto nas odwiedził i zapytajmy o cel wizyty.

Poprośmy o pokazanie dowodu osobistego, czy legitymacji służbowej, a gdy nie jesteśmy pewni kto do nas przyszedł zadzwońmy do firmy którą ta osoba reprezentuje i zapytajmy, czy rzeczywiście przysłała do nas swojego przedstawiciela. Zawsze możemy umówić się na inny termin spotkania.

 

 

Podczas wizyty pamiętajmy, aby nigdy nie zostawiać osób nieznajomych samych. Poprośmy kogoś z rodziny, czy sąsiada aby obecny był podczas spotkania.

Nie wpłacajmy żadnych zaliczek, prowizji i nie podpisujmy żadnych umów, jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dana firma rzeczywiście istnieje i działa uczciwie.

Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Przede wszystkim nie przekazujmy pieniędzy osobom których nie znamy!

Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Pamiętajmy również o osobach starszych mieszkających samotnie.

kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Loading

Reklama
Reklama