84. Rocznica pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir

W niedzielę 11 lutego tego roku, w kościele pod wezwaniem Świętego Bonifacego w Zgorzelcu, odbyła się uroczysta msza święta, która upamiętniła 84. rocznicę tragicznej masowej deportacji Polaków na Sybir.

You are currently viewing 84. Rocznica pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir

Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Wicestarosta Mirosław Fiedorowicz oraz Etatowy Członek Zarządu Ireneusz Owsik, wraz z przedstawicielami Koła Sybiraków w Zgorzelcu, reprezentantami władz samorządowych, służb mundurowych i mieszkańcami Zgorzelca uczcili pamięć ofiar deportacji poprzez złożenie kwiatów pod umieszczoną w przedsionku kościoła tablicą upamiętniającą.

W dniu 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. Około 140 tysięcy obywateli polskich zostało wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego. Wielu z nich zmarło w trakcie podróży, a tysiące Polaków nigdy nie powróciło do kraju. Wśród deportowanych dominowali członkowie rodzin wojskowych, urzędnicy, pracownicy służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.

 

 

Nocna wywózka z 9 na 10 lutego 1940 roku była największa i najbardziej tragiczna pod względem liczby ofiar. Wielu ludzi straciło życie, a rodziny zostały rozdzielone na długie lata.

Mimo że wiele lat minęło od tamtych wydarzeń, pamięć o tej masowej deportacji wciąż jest żywa w naszej historii i kulturze.

Źródło: powiatzgorzelecki.pl

Loading

Reklama
Reklama