Obsługa kadrowo-płacowa w formie outsourcingu. Coraz bardziej popularna w Polsce?

Tradycyjny model przedsiębiorstwa polega na tworzeniu w jego strukturze kolejnych działów, na które, powstaje zapotrzebowanie.

You are currently viewing Obsługa kadrowo-płacowa w formie outsourcingu. Coraz bardziej popularna w Polsce?

To zrozumiałe: firma się rozwija, więc w naturalny sposób powstaje dział sprzedaży, HR, logistyki, infolinia, magazyn i tak dalej. Współczesne podejście jest inne – przedsiębiorcy wolą skupiać się na kluczowej działalności firmy (np. sprzedaży, produkcji itp.), a pozostałe obszary (logistyka, infolinia, payroll) wydzielić na zewnątrz. Taki model biznesowy jest już bardzo rozpowszechniony na całym świecie i sprawdza się również w Polsce. Jakie korzyści może przynieść przedsiębiorstwu outsourcing kadr i płac?

Obniżenie kosztów w firmie

Głównym celem outsourcingu kadr i płac (i jakiegokolwiek innego) jest obniżenie kosztów firmy. Jak się okazuje, takie rozwiązanie jest znacznie tańsze niż budowanie i utrzymywanie takiego działu w strukturach przedsiębiorstwa.

Współpraca z agencją doradztwa personalnego, która oferuje usługi typu payroll (obsługa kadrowo-płacowa) oznacza, że korzystamy z jej zasobów. Nie musimy więc martwić się o procesy rekrutacyjne pracowników kadrowych, ich szkolenia, urlopy, zwolnienia lekarskie i ogólne utrzymanie.

Kolejnym, bardzo istotnym kosztem, który możemy odliczyć, decydując się na outsourcing kadr i płac, jest zakup drogiego, specjalistycznego oprogramowania oraz sprzętu niezbędnego pracownikom administracyjnym.

Duże agencje, prowadzące payroll, oferują także swoim klientom doradztwo w zakresie ulg podatkowych, co przekłada się na kolejne oszczędności.

Zwiększenie wydajności przedsiębiorstwa

Payroll to usługa, dzięki której możemy zredukować koszty związane z zatrudnianiem własnych pracowników, a dodatkowo zwiększyć wydajność innych działów. Outsourcing kadr i płac pozwala bowiem usprawnić procesy związane z naliczaniem czasu pracy, wynagrodzeń, przygotowaniem umów, czy rozliczeń z ZUS-em oraz Urzędem Skarbowym. W ten sposób firma może skupić się na swojej kluczowej działalności.

Przeniesienie odpowiedzialności

Obsługa kadrowo-płacowa wymaga dużej, specjalistycznej wiedzy, doświadczenia i bycia na bieżąco z często zmieniającymi się przepisami. Błędy i pomyłki mogą nas sporo kosztować. Outsourcing kadr i płac eliminuje takie ryzyko praktycznie do zera. Agencje oferujące payroll zatrudniają fachowców, którzy są biegli w obowiązujących przepisach. Możemy więc mieć pewność, że zatrudnienie pracowników będzie przebiegało zgodnie z aktualną literą prawa. Korzystanie z usługi payroll pozwoli przedsiębiorcy uniknąć kar finansowych związanych z nieprzestrzeganiem zasad czy pomyłkami.

Na koniec warto wspomnieć o stabilności wydatków związanych ze współpracą z agencją oferującą outsourcing kadr i płac. Możemy podpisać z agencją taką umowę, która zagwarantuje stałą stawkę za usługi payroll przez dłuższy czas. To bardzo korzystne rozwiązanie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że trudno przewidzieć koszty związane z utrzymaniem własnych pracowników.

Artykuł powstał we współpracy z https://hrk.pl/pl/dla-klienta/payroll-consulting

Loading

Reklama
Reklama