Zgorzelec „Złotą Gminą na 5!”

W najnowszym raporcie „Gmina na 5!” Miasto Zgorzelec trzeci raz z rzędu zdobyło tytuł „Gminy na 5!”, a tym samym tytuł „Złotej Gminy na 5!”.

You are currently viewing Zgorzelec „Złotą Gminą na 5!”

10 edycja „Gminy na 5!” zrealizowana została przez Studenckie Koło Naukowe Akceleracji, działające przy Instytucie Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W gronie laureatów tytułu „Gminy na 5!” znalazły się w tym roku 53 gminy. Tytuł „Złotej Gminy na 5!” przyznawany jest natomiast gminom, które co najmniej trzy razy z rzędu zdobyły tytuł „Gmina na 5!”. W rankingu wyróżnionych zostało 11 „Złotych Gmin” – Człuchów, Rybnik, Płock, Warszawa: Żoliborz, Rydułtowy, Kraków, Warszawa: Ochota, Sosnowiec, Zgorzelec, Bytom oraz Lubartów. Z liczbą punktów 25 znaleźliśmy się na 9 pozycji rankingu wśród 714 gmin i 18 dzielnic Warszawy biorących udział w badaniu.

Głównym celem badania „Gmina na 5!” jest analiza funkcjonowania gmin w Polsce i dobre praktyki w obsłudze przedsiębiorców. Zadaniem Zespołu Badawczego SGH jest wyłonienie gmin, które wykazują ponadprzeciętną skuteczność w obsłudze potencjalnych przedsiębiorców i inwestorów, a także wdrażają godne wyróżnienia innowacje i dobre praktyki.

 

 

Wśród badanych aspektów kontaktu urzędów z interesantami brany był pod uwagę również dostęp do informacji i jakość Oficjalnych Witryn Internetowych. Ocenie poddawano komunikację jednostronną, czyli przekazywanie informacji z wykorzystaniem oficjalnych portali internetowych, jak również komunikację dwustronną z wykorzystaniem poczty elektronicznej. Badania komunikacji dwustronnej przeprowadzone zostały w formule „tajemniczego klienta”.

Rekomendacje w zakresie witryn internetowych podzielono na cztery główne części: poprawa kontaktu interesariuszy z urzędem gminy, promocja gminy, ułatwienia dla użytkowników witryny oraz budowanie społeczeństwa obywatelskiego (w raporcie oznacza to aktywizację społeczeństwa do uczestnictwa w życiu publicznym). Kluczowym zadaniem jednostek samorządu terytorialnego jest wykorzystanie możliwie największej ilości wartości dodanych, zidentyfikowanych w badaniu ,,Gmina na 5!” Wartością dodaną witryny są zawarte w niej wszystkie, wykraczające poza podstawowe funkcje, informacje. Stosowanie ich umożliwia efektywniejsze zarządzanie gminami. Jest to konsekwencją usprawnienia komunikacji pomiędzy urzędem gminy a interesariuszami, a także usprawnieniu procesu obiegu dokumentów i informacji. Takie działania wpływają na poprawę jakości życia mieszkańców oraz pozytywnie oddziałują na rozwój gminy.

Pełny Raport

Loading

Reklama
Reklama