Wybory 2023 – najważniejsze terminy

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października i będą połączone z ogólnokrajowym referendum. Lokale wyborcze czynne będą od godz. 7:00 do 21:00. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję.

You are currently viewing Wybory 2023 – najważniejsze terminy

O czym jeszcze powinien wiedzieć wyborca?  

Do 10 października 2023 r. możliwe jest:

  • składanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o ujęcie ich w spisie wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą,
  • składanie przez wyborców przebywających na polskich statkach morskich wniosków o ujęcie ich w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach

Jak zagłosować za granicą?

Do czwartku, 12 października 2023 można:

  • pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub zmienić miejsce głosowania

Wyborca, który w czasie wyborów będzie przebywał poza miejscem stałego zamieszkania może wziąć udział w głosowaniu w miejscu czasowego pobytu, jeżeli do 12 października złoży wniosek o zmianę miejsca głosowania. Wniosek można składać także za pomocą ePUAP.

 

 

Wyborcy, którzy planują głosować poza miejscem swojego stałego pobytu mogą również ubiegać się o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Pozwala ono na wzięcie udziału w wyborach w dowolnie wybranym przez siebie miejscu w kraju czy za granicą lub na polskim statku morskim. Wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terenie całego kraju. O wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania może wnioskować każda osoba, która ukończyła 18 lat, ma polskie obywatelstwo i posiada czynne prawa wyborcze.
W Zgorzelcu takie zaświadczenie można uzyskać w Wydziale Spraw Obywatelskich i Administracyjnych.

 Jak zmienić miejsce głosowania?

W dniu 13 października 2023 r. o godz. 24:00 – zakończenie kampanii wyborczej

W dniu 15 października 2023 r. w godz. 7:00 ‑ 21:00 – głosowanie

Jak sprawdzić, gdzie jest się zapisanym do spisu wyborców?
Wyborca, który nie wie, gdzie jest zapisany do spisu wyborców, może sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców na stronie gov.pl.

Urząd Miasta Zgorzelec w dniu 13 i 16 października

Piątek, 13 października będzie dniem bez bezpośredniej obsługi interesantów w zakresie ewidencji ludności –  w Wydziale Spraw Obywatelskich i Administracyjnych Urzędu Miasta.
Pozostałe wydziały pracują bez zmian.

Dzień 16 października br. (poniedziałek) będzie dla wszystkich wydziałów Urzędu Miasta Zgorzelec, włącznie z Punktem Obsługi Interesanta, dniem wewnętrznym – bez bezpośredniej obsługi interesantów.

Obsługa interesantów będzie prowadzona wyłącznie z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej (telefonicznie, mailowo, przez ePUAP).

Prosimy o uwzględnienie tej informacji przy planowaniu załatwiania spraw w urzędzie.
Za ewentualne utrudnienia przepraszamy.

Źródło: zgorzelec.eu

Loading

Ten post ma jeden komentarz

  1. adams portfel psk

    na kogo głosowac? na wasz debilny pis?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama