Ważne zmiany dla kierowców

17 września wejdą w życie ważne zmiany dla kierowców. Punkty karne będą ponownie usuwane po roku, a nie po dwóch latach. Powrócą także kursy redukujące punkty karne.

You are currently viewing Ważne zmiany dla kierowców

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy od ustanowienia nowych zasad prawo jazdy za punkty straciło ponad 7,5 tys. kierowców. To o 55 proc. więcej niż średnio w ciągu półrocza w 2021 i 2022 r. oraz aż o 90 proc. więcej niż średnio w ciągu sześciu miesięcy 2020 r.

Zmiany w punktach karnych

Stąd zmiany, które wejdą w życie 17 września. Ważność punktów karnych zostanie skrócona z obecnych dwóch lat do jednego roku. Co ważne w ten sposób będą się kasować punkty, które kierowcy otrzymają już po 17 września.

To duża zmiana. Polski rząd w ostatnich latach wielokrotnie zaostrzał przepisy ruchu drogowego, by zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Do niedawna kierowcy nie mogli zredukować punktów karnych i anulowały się one dopiero po dwóch latach od wystawienia. Ostatecznie rząd się z tego wycofał.

Po ostatniej zmianie przepisów kierowca nie częściej niż raz na sześć miesięcy będzie mógł brać udział w kursie, który zmniejszy liczbę punktów na jego koncie o sześć. Zajęcia będą miały swoją moc prawną wyłącznie w formie stacjonarnej.

 

 

Surowe kary dla kierowców

Mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wynosi do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 71 km/h i więcej – 2,5 tys. zł. Kwoty te dwukrotnie rosną wprzypadku recydywy.

Wśród wykroczeń zagrożonych najwyższą liczbą punktów, czyli 15 znalazły się m.in. naruszenia polegające na nieprawidłowym zachowaniu się kierujących wobec pieszych. A także za niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym.

Kierowca otrzyma 15 punktów także za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście, czy za przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h.

Źródło: money.pl

Loading

Reklama
Reklama