Ważna zmiana dla właścicieli fotowoltaiki

Właściciele fotowoltaiki, którzy rozliczają się w ramach tzw. net-billingu, mają pewne powody do radości – donosi portalsamorzadowy.pl. Średnia miesięczna cena prądu na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła w listopadzie o 20 proc., a to oznacza, że dostaną więcej za wyprodukowany przez siebie prąd. Jest tylko jedno „ale”.

You are currently viewing Ważna zmiana dla właścicieli fotowoltaiki

Portalsamorzadowy.pl przypomina, że net-billingiem są objęci właściciele instalacji fotowoltaicznych, instalowanych od kwietnia 2022 roku. To prawie 200 tys. osób. Całe rzesze tych, którzy myśleli o fotowoltaice, chciały zdążyć z instalacją przed kwietniem ubiegłego roku, by skorzystać z innych, korzystniejszych zasad rozliczania.

Nowi prosumenci nie mają wyjścia i zdani są na net-billing. Za wyprodukowany przez siebie prąd dostają pieniądze naliczane według aktualizowanej co miesiąc średniej hurtowej ceny energii z Towarowej Giełdy Energii.

 

 

A ta w listopadzie poszła o 20 procent w górę – do 380,35 zł za megawatogodzinę z 311,67 zł w październiku – donosi serwis globenergia.pl. Teraz prosumenci dostaną więc za prąd ze swojej instalacji więcej.

Portalsamorzadowy.pl zwraca jednak uwagę, że ceny, choć poszły w listopadzie w górę, i tak są dużo niższe niż w ubiegłym roku, kiedy to przekraczały przez kilka miesięcy 700 zł za megawatogodzinę, a w pewnym momencie doszły nawet do tysiąca złotych. Wtedy jednak sytuacja była wyjątkowa, bo w Europie szalał kryzys energetyczny spowodowany agresją Rosji na Ukrainę. Od lutego 2023 roku cena co miesiąc spadała – aż do listopada.

Tymczasowe rozwiązanie

Serwis zwraca też uwagę, że obecne zasady rozliczania prosumentów na podstawie średniej miesięcznej ceny z Towarowej Giełdy Energii są tylko tymczasowe. Docelowo cenę miesięczną zastąpi cena godzinowa. Kiedy tak się stanie, na razie nie jest do końca pewne.

Źródło: money.pl

Loading

Reklama
Reklama