Ważna dyskusja w ramach międzynarodowej konferencji „Sztuka i wojna”

Czy sztuka może stawić opór wojnie? – pytanie to zostanie postawione podczas międzynarodowej konferencji „Sztuka i wojna” w Muzeum Śląskim w Görlitz.

You are currently viewing Ważna dyskusja w ramach międzynarodowej konferencji „Sztuka i wojna”

Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek (16 listopada). Rozpocznie się o godz. 18 wykładem, po którym odbędzie się publiczna dyskusja. Gośćmi będą brytyjski duet artystów Nick Crowe & Ian Rawlinson oraz Varvara Keidan Shavrova, artystka, kuratorka, akademiczka urodzona w ZSRR, obecnie mieszkająca w Londynie. Shavrova od wielu lat analizuje twórczość artystów w kontekście konfliktów zbrojnych, jej propagandowe wykorzystanie, a przede wszystkim opozycyjny potencjał.

 

 

Zaprezentowany zostanie fragment artystycznego wideo VLADA, autorstwa Crowe & Rawlinson. Został on stworzony z ponad 27.000 klipów wideo, które zostały nagrane podczas pierwszych 365 dni rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie i przesłane na ukraiński kanał Telegram Влада. Skompresowane wideo i ścieżka dźwiękowa przekazują odgłosy wojny w przerażająco bezpośredni sposób, uchwycone przez dziennikarzy obywatelskich oraz rosyjskie, ukraińskie i zachodnie kanały informacyjne.

Dyskusja panelowa w Muzeum Śląskim wykorzysta tę pracę jako przykład do dyskusji na temat roli, jaką sztuka może odegrać w oporze przeciwko agresji i wojnie. Wieczór poprowadzi dr Beate Störtkuhl, pracownik naukowy Federalnego Instytutu Kultury i Historii Europy Wschodniej w Oldenburgu. Wydarzenie będzie tłumaczone symultanicznie na język niemiecki i polski.

Udział jest bezpłatny.

Zgłoszenia pod adresem:

kontakt@schlesisches-museum.de lub telefonicznie

Tel. +49 3581 87910

Więcej informacji o wystawie i programie konferencji pod adresem: www.schlesisches-museum.de.

Loading

Reklama
Reklama