W nowym sondażu PiS traci władzę

Na kilka miesięcy przed wyborami przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad Koalicją Obywatelską to już tylko nieco ponad 6 proc. – wynika najnowszego z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla „DGP” i RMF FM. Polacy byli pytani o preferencje wyborcze jeszcze przed niedzielnym marszem opozycji.

You are currently viewing W nowym sondażu PiS traci władzę

Gdyby wybory do parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę, wzięłoby w nich udział 56,1 proc. wyborców („zdecydowanie tak” – 46,9 proc., „raczej tak” – 9,2 proc.). Z kolei chęć pozostania tego dnia w domu zadeklarowało łącznie 38,9 proc. pytanych („zdecydowanie nie” – 25,3 proc., „raczej nie” – 13,6 proc.).

4,9 proc. badanych jeszcze nie zdecydowało, czy weźmie udział w wyborach.

Największą popularnością cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. Partię Jarosława Kaczyńskiego wskazało 32,8 proc. uczestników badania (w sondażu z maja 32,3 proc.).

Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,2 proc. (w poprzednim badaniu 25,7)

Podium zamyka potencjalny koalicjant KO, czyli lista Polski 2050 i PSL, na którą chce głosować 11,3 proc. badanych (w maju – 14,1 proc.).

Z kolei potencjalny koalicjant Prawa i Sprawiedliwości Konfederacja uzyskała 10,8 proc., zajmując czwartą pozycję (wcześniej 9,9 proc.). Piątą zajęła Lewica (8,7 proc; spadek z 9,7 proc. w maju). W czerwcowym badaniu pojawiła się też Agrounia z wynikiem 0,4 proc.

8,8 proc. respondentów wciąż nie wie, na kogo odda swój głos (w ostatnim badanu 8,3 proc.).

 

 

Kto będzie rządził w Sejmie? Ekspert przelicza głosy na mandaty

Wynik PiS nie wystarczyłby, aby utrzymać w Sejmie większość. Nawet zakładając, że partia Jarosława Kaczyńskiego zawiąże po wyborach koalicję z Konfederacją, to obie te partie mogą liczyć na 228 mandatów – wynika z analizy politologa Jarosława Flisa.

Ekspert przeliczył też wynik drugiej możliwej koalicji – KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy. Gdyby jesienią opozycja powtórzyła wynik z sondażu United Surveys, wspólnie mogłaby liczyć na 231 mandatów w 460-osobowym Sejmie. Uzyskałaby zatem większość, jednak wisiałaby ona na zaledwie jednym głosie.

Sondaż United Surveys został przeprowadzony w dniach 2-4 czerwca 2023 roku, na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Badanie sprzed marszów 4 czerwca
Warto podkreślić, że sondaż dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” został zrealizowany jeszcze przed niedzielnymi marszami opozycji, które odbywały się w największych miastach. W największym z nich zorganizowanym w Warszawie miało wziąć udział nawet 500 tys. osób.

Z drugiej strony na wyniki badania mogły już mieć wpływ wydarzenia polityczne, które rozgrywały się w ubiegłym tygodniu. Zwłaszcza burza wokół podpisania przez Andrzeja Dudę ustawy dotyczącej powołania komisji ws. badań rosyjskich wpływów w Polsce, czyli „lex Tusk”.

Prezydent w poniedziałek poinformował, że podpisał kontrowersyjne przepisy, by już w piątek ogłosić, że złoży do niej nowelizację.

Zaproponowane w „lex Tusk” przepisy są krytykowane nie tylko przez opozycję i ekspertów, ale też USA i Unię Europejską.

Źródło: RMF FM/”Dziennik Gazeta Prawna”

Loading

Ten post ma 6 komentarzy

 1. Obywatel wolności

  Ale ściema ,źródła PAP.podają że było od 100tyś.do 150 tyś.i policja to samo.

 2. kastiyecho psk

  zrobie wszystko aby Pis wygrał!!

 3. Pucio_Pucio

  Czyżby Polska miała się stać mniej katolickim krajem?

 4. NINA

  @ kastiyecho psk-wszystko to znaczy co,bo chyba tylko cmoknąć w D%UPĘ

 5. smog

  do Obywatel wolności- poza telewizją Trwam i TVpis istnieją jeszcze inne stacje polskie i zagraniczne ,porównaj sobie wiadomości np. Al Jazeera czy BBC CNN to dowiesz się trochę prawdy .Tylko trzeba jeszcze znać choćby podstawy języka ang.

 6. szalej zgo

  Utrata władzy przez PiS pchnie Polskę w moskiewskie macki. Nie od dziś wiadomo że Tusk to ich człowiek w Warszawie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama