Przeprowadzono polsko-niemieckie działania kontrolne

26 lipca funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej wraz z Policją Federalną Niemiec przy wsparciu polskich policjantów, przeprowadzili na polsko-niemieckim obszarze Schengen kolejne działania kontrolne, ukierunkowane na wykrywanie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji cudzoziemców.

You are currently viewing Przeprowadzono polsko-niemieckie działania kontrolne

W związku z utrzymującym się zagrożeniem nielegalną migracją 26 lipca funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Policji Federalnej Niemiec przeprowadzili kolejne wspólne działania kontrolne. Działania te objęły zabezpieczany przez Nadodrzański OSG odcinek polsko-niemieckiej, wewnętrznej granicy Unii Europejskiej (rejony ochraniane przez placówki Straży Granicznej w Tuplicach oraz Zgorzelcu).

We wspólnych działaniach wzięło udział 40 funkcjonariuszy z Nadodrzańskiego Oddziału SG oraz z policji. Natomiast strona niemiecka w działaniach wykorzystała 10 funkcjonariuszy policji BPol z jednostek z Forst oraz Ludwigsdorf.

W trakcie prowadzonych działań skontrolowano 70 osób, w tym 35 cudzoziemców, wśród których byli m.in. Ukraińcy, Syryjczycy, Białorusini, Turcy i Wietnamczycy. Do kontroli drogowej zatrzymano 40 pojazdów zarówno osobowych jak i ciężarowych. W rejonie prowadzonych działań skontrolowano także okoliczne parkingi, stacje paliw oraz kempingi.

 

 

Wspólne polsko-niemieckie działania 26 lipca pozwoliły wykryć i zatrzymać 9 osób: 8 nielegalnych migrantów z Syrii i Egiptu oraz cudzoziemca z Ukrainy, podejrzanego o udzielanie pomocy w transgranicznym przerzucie migrantów przez Polskę do Europy Zachodniej. Wszyscy zatrzymani cudzoziemcy za udział w przestępczym procederze usiłowania przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy, jak również pomocnictwa w przerzucie migrantów, ponieśli odpowiedzialność karną oraz administracyjną.

Efekty prowadzonych przez polskie i niemieckie służby graniczne wspólnych działań kontrolnych świadczą o zasadności kontynuowania takich akcji i wskazują na potrzebę dalszego zacieśniania współpracy transgranicznej służb obu państw.

Systematyczne działania kontrolne są efektem uzgodnień szefów służb granicznych obu państw zakładające szeroko zakrojoną polsko-niemiecką współpracę Straży Granicznej z Policją Federalną Niemiec.

por. SG Paweł Biskupik

p. o. rzecznika prasowego Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

Loading

Reklama
Reklama