V Powiatowe Zwody MDP wg. regulaminu CTIF

W dniu 16 czerwca 2024r. na Stadionie Sportowym im. Adama i Mariana Galantów w Węglińcu rozegrano V Powiatowe Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wg międzynarodowego regulaminu CTIF. W zawodach udział wzięło 17 drużyn strażackich, w tym cztery dziewczęce, z OSP: Ruszów, Studniska Dolne, Czerwona Woda i Zawidów i 13 chłopięcych/mieszanych z jednostek OSP: Ruszów, Czerwona Woda, Węgliniec, Stary Węgliniec, Dłużyna Dolna, Studniska Dolne, Sulików, Bierna, Bogatynia, Sławnikowice, Radomierzyce, Trójca i Gronów.

You are currently viewing V Powiatowe Zwody MDP wg. regulaminu CTIF

Zawody rozegrano w dwóch konkurencjach: sztafeta pożarnicza oraz ćwiczenie bojowe, w klasyfikacji dziewcząt i chłopców. Najlepszymi drużynami zawodów okazali się chłopcy i dziewczęta z MDP Ruszów, którzy obronili po raz trzeci tytuł Mistrza Powiatu Zgorzeleckiego, drugie miejsce zajęli: MDP Gronów (chłopcy) i MDP Studniska Dolne (dziewczęta), a trzecie odpowiednio: MDP Studniska Dolne (chłopcy) oraz MDP Zawidów (dziewczęta). Warto dodać, że najlepszy wynik zawodów osiągnęły dziewczęta z Ruszowa i to właśnie do nich trafił Puchar Przechodni Starosty Zgorzeleckiego, a ponieważ jednostka zdobyła tytuł Mistrza Powiatu po raz trzeci, puchar stał się ich własnością.

Na zawodach strażackich obecni byli: Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. dolnośląskiego, dh Kazimierz Słabicki, nadbryg. w st. spocz. Marek Kamiński – emerytowany Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP, Starosta Zgorzelecki – Pan Artur Bieliński, Komendant Powiatowy PSP w Zgorzelcu – bryg. Artur Czułajewski, Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu – st. kpt. Grzegorz Fleszar, Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec – Pan Mariusz Wieczorek, Burmistrz Miasta Zawidów – Pan Robert Łężny, Wójt Gminy Zgorzelec – Pan Piotr Machaj, Wójt Gminy Sulików – Pan Jan Majowski, Radni Gminy i Miasta Węgliniec z Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Węglińca – Panem Grzegorzem Tyrakowskim, Nadleśniczowie zgorzeleckich Nadleśnictw oraz Prezesi jednostek OSP startujących w zawodach.

Wszyscy uczestnicy zawodów (a było ich 170!) otrzymali nagrody indywidulane w postaci kart prezentowych ufundowanych przez Starostę Zgorzeleckiego, Pana Artura Bielińskiego, który objął swoim Patronatem Honorowym strażackie zmagania. Ponadto, Starosta każdej startującej drużynie zapewnił wsparcie finansowe w postaci dotacji na funkcjonowanie MDP w kwocie 2 tys. zł., a drużyny które zajęły miejsca na podium otrzymały: 3 tys. za III miejsce, 3,5 tys. za II miejsce oraz 4 tys. dotacji za zajęcie I miejsca. Starosta ufundował także nagrody dla najmłodszego uczestnika oraz najmłodszej uczestniczki zawodów.

Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec, Pan Mariusz Wieczorek ufundował poczęstunek dla wszystkich uczestników i gości oraz udostępnił obiekt na potrzeby rozegrania zawodów. W ramach atrakcji towarzyszących zawodom, dostępnych nieodpłatnie dla wszystkich dzieci zorganizowano:

– ściankę wspinaczkową – udostępnioną nieodpłatnie przez Wójta Gminy Zgorzelec,

– dmuchańce – których sponsorem było Nadleśnictwo Węgliniec,

– animacje dla dzieci przygotowane i poprowadzone przez zespół animatorów z Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Węglińcu.

Puchary oraz medale dla uczestników zapewnił Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zgorzelcu, ze środków otrzymanych w formie darowizn od sponsorów: PWiK „Nysa” oraz portalu Zinfo.pl

Organizację techniczną i logistyczną oraz obsługę zawodów zorganizowała jednostka OSP Węgliniec, natomiast sędziowanie zawodów zapewniła Komenda Powiatowa PSP w Zgorzelcu – Sędzią Głównym zawodów był kpt. Dawid Trociewicz. Dowódcą uroczystości, który wprowadził drużyny na płytę boiska oraz złożył Prezesowi Słabickiemu meldunek otwierający zawody, był dh Zbigniew Tyranowski z jednostki OSP Jagodzin, a całą uroczystość poprowadził konferansjer – dh Janusz Droś, Prezes OSP Ruszów.

W trakcie ceremonii podsumowania zawodów, na wniosek Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zgorzelcu odznaczono Krzyżem Koronnym nadbryg. w st. spocz. Marka Kamińskiego. Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec, Pan Mariusz Wieczorek nagrodził trójkę laureatów finału krajowego OTWP z jednostki OSP Ruszów wraz z jej opiekunem, wręczono także okolicznościowy upominek za współpracę i wspieranie działalności statutowej Zawiązku OSP byłemu Nadleśniczemu Nadleśnictwa Węgliniec, Panu Krzysztofowi Królowi.

Zawody MDP wg. CTIF rangi powiatowej rozgrywane są co dwa lata. I Zawody rozegrano w 2014 r. w Sudniskach Dolnych, natomiast II zawody – w roku 2016 w Miedzianej. W obu edycjach po tytuł najlepszej drużyny w klasyfikacji „open” sięgnęły dziewczęta z MDP Miedziana. W trzeciej edycji, zawody rozegrano w 2018 r. w Ruszowie i tam po raz pierwszy tytuł najlepszej drużyny przypadł chłopcom z Ruszowa. W roku 2020 nie rozegrano zawodów z uwagi na pandemię wirusa Sars-CoV-2. IV zawody rozegrano w roku 2022 w Zgorzelcu, gdzie tytuł Mistrza Powiatu zdobyli ponownie chłopcy z Ruszowa.

Wszystkie drużyny zaprezentowały wysoki poziom zdyscyplinowania i przygotowania do zawodów, a sama rywalizacja przebiegała w koleżeńskiej atmosferze i duchu sportowej rywalizacji.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wspaniałego święta strażackiej młodzieży!

Info: KP PSP Zgorzelec.

Foto: dh Janusz Wilk, OSP Ruszów.

Link do zdjęć:

https://photos.google.com/share/AF1QipM70_1R4VVyz0sxzb8bCl3o-IOY84mdfhMiuWnPfjBDeWSXJT1oYFefDBn56rBOKw?key=TlVJYVh2V2Z3ak5sOUc2ejJaeHZxblRib19SYzlR

Loading

Reklama
Reklama