Uratowali mężczyznę z płonącego domu

Czujność policjantów ze zgorzeleckiej grupy SPEED prawdopodobnie zapobiegła tragedii.

You are currently viewing Uratowali mężczyznę z płonącego domu

Policjanci ze zgorzeleckiej grupy SPEED z Wydziału Ruchu Drogowego podczas działań na terenie miasta Zawidów zauważyli, jak spod drzwi jednego z mieszkań wydobywają się kłęby dymu. Mieszkanie znajdowało się na parterze budynku wielorodzinnego, którego drzwi wychodziły bezpośrednio na drogę. Funkcjonariusze powiadomili dyżurnego, który skierował służby ratunkowe oraz dodatkowy patrol dzielnicowych z Posterunku Policji w Zawidowie i sami niezwłocznie przystąpili do działania. Gdy tylko podeszli do budynku, zauważyli przez okno dym i płomienie wewnątrz, a także usłyszeli duszącą się w środku osobę, która wołała o pomoc.

Policjanci próbowali wejść przez okno, jednak było to niemożliwe z uwagi na ogień i wtedy pożyczyli od sąsiadów dwie siekiery, którymi pośpiesznie wyważyli drzwi wejściowe. Jeden z dzielnicowych nabrał powietrza i wszedł po omacku do środka. Chwilę później znalazł leżącą na podłodze osobę i podjął próbę wyciągnięcia jej na zewnątrz. Funkcjonariusze byli z nim w stałym kontakcie i wskazywali mu kierunek działania, a gdy tylko było to możliwe, złapali za pas i wyciągnęli.

Jak się okazało, 48-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego jest osobą z niepełnosprawnością i sam nie zdołałby wydostać się z mieszkania. Mężczyzna był półprzytomny, a kontakt z nim bardzo ograniczony. Funkcjonariusze udzielili mu pierwszej pomocy i przy wsparciu sąsiadów, którzy przynieśli koce, zaopiekowali się 48-latkiem do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Policjanci przy użyciu gaśnic z pojazdów służbowych stłumili także ogień, aby zapobiec jego dalszemu rozprzestrzenianiu się. Gdy zadymienie ustępowało, funkcjonariusze zauważyli spalone i stopione elementy wyposażenia pokoju oraz przewrócony piecyk gazowy z podłączoną butlą z gazem. Funkcjonariusze odłączyli dopływ gazu i wynieśli piecyk na zewnątrz, a kilka chwil później na miejsce przyjechały jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, których funkcjonariusze dogasili pożar oraz sprawdzili cały budynek.

48-latek został przewieziony do szpitala i jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Loading

Ten post ma jeden komentarz

  1. Beata

    Właśnie tak powinni się zachowywać funkcjonariusze. Więcej takich akcji i policja odzyska dobrą reputację. Policjant w pobliżu powinien kojarzyć się z pomocą i bezpieczeństwem

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama