Turkmen wiózł ich prosto na graniczny most

Przemytnika z Turkmenistanu oraz czterech Afgańczyków nielegalnie przebywających w naszym kraju zatrzymali przed granicznym mostem zgorzeleccy funkcjonariusze Straży Granicznej. W konsekwencji wszyscy cudzoziemcy będą musieli wyjechać z Polski, a Turkmen dodatkowo może liczyć na wieloletni zakaz ponownego wjazdu do strefy Schengen.

You are currently viewing Turkmen wiózł ich prosto na graniczny most

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej ze Zgorzelca 21 maja prowadząc kontrolę drogową przy jednym z mostów granicznych, zatrzymali osobowego volkswagena, którym kierował legalnie przebywający w Polsce 34-letni obywatel Turkmenistanu. Kierowca pomagał czterem Afgańczykom w usiłowaniu przekroczenia polsko-niemieckiej granicy wbrew przepisom. Z oświadczeń cudzoziemców wynikało, że kierowca volkswagena zabrał ich z Warszawy i miał przewieźć na terytorium Niemiec. Jak się okazało, migranci posiadali afgańskie paszporty z wbitymi rosyjskimi wizami, ale nie posiadali dokumentów potwierdzających legalność ich pobytu w Polsce. Cudzoziemców zatrzymano za przekroczenie wbrew przepisom granicy z Białorusi do Polski oraz usiłowanie przekroczenia bez wymaganych dokumentów polsko-niemieckiej granicy. Wobec Afgańczyków zostaną wydane decyzje zobowiązujące do ich powrotu. Do czasu ich wydania zostali objęci dozorem Straży Granicznej.

 

 

Natomiast Turkmen został zatrzymany za udzielenie pomocy migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy. Przyznał się do zarzucanych mu czynów i dobrowolnie poddał karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Niezależnie od tego, wobec kierowcy wszczęto postępowanie w sprawie zobowiązania do natychmiastowego powrotu, a do czasu jego zakończenia obywatel Turkmenistanu został umieszczony w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców. Teraz dodatkowo cudzoziemcowi grozi wieloletni zakaz ponownego wjazdu do strefy Schengen.

por. SG Paweł Biskupik
Rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

Loading

Reklama
Reklama