Szykuje się nowość w systemie emerytalnym

Rząd przyjął projekt ustawy, która pozwoli stworzyć system zbierający dane o wszystkich oszczędnościach emerytalnych obywateli. Celem powstania systemu ma być zwiększenie świadomości Polaków. Wydatki na ten cel w najbliższych 10 lata mają wynieść 215 mln zł.

You are currently viewing Szykuje się nowość w systemie emerytalnym

Przyjęty przez rząd projekt, który trafi teraz do Sejmu, zakłada stworzenie systemu o nazwie Centralna Informacja Emerytalna, który w jednym miejscu będzie umożliwiał dostęp do informacji o stanie oszczędności emerytalnych i wysokości przyszłych świadczeń.

Tak ma działać CIE

W jednym miejscu mają być prezentowane informacje o stanie kont w filarze publicznym, czyli przede wszystkim w systemach prowadzonych przez ZUS i KRUS, prywatnym filarze pracowniczym, czyli w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oraz w Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE), a także w prywatnym filarze indywidualnym: IKE, IKZE i OFE. Informacje z CIE będzie można uzyskać za pośrednictwem domeny gov.pl albo poprzez aplikację mobilną.

Jak zaznaczono, „Polacy nie mają komfortu panowania nad całością swoich oszczędności gromadzonych z myślą o przyszłości”, ponieważ „nie ma jednego, spójnego, docelowego miejsca, gdzie taką informację można całościowo uzyskać bez konieczności zwracania się do wielu instytucji”.

W efekcie, jak oceniono w uzasadnieniu, „powoduje to także niskie zainteresowanie oszczędzaniem, niską dyscyplinę w oszczędzaniu, a nawet potencjalnie ograniczone zaufanie do instytucji gromadzących oszczędności”.

PFR zbuduje i będzie zarządzał CIE

Instytucją odpowiedzialną za stworzenie CIE będzie Polski Fundusz Rozwoju. Ta sama instytucja będzie odpowiadać za gromadzenie, porządkowanie i organizowanie informacji emerytalnych i usług elektronicznych w ramach CIE.

Maksymalny limit wydatków budżetu państwa w latach 2022–2031 tytułem budowy i działania CIE określono w projekcie na 215 mln zł.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Ten post ma 2 komentarzy

  1. oko na chmurke psk

    chca wam wszczepic czipy i wiedziec wszystko!! nie dajcie się temu

  2. Olo

    I znów trzeba będzie powołać zarząd radę nadzorczą paru prezesów i innych przydupasów żeby wydoić kasę…🤬

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama