Czternastka co roku?

14. emerytura będzie wypłacana corocznie. Sam projekt ustawy ma być przyjęty w pierwszym kwartale tego roku – podano w wykazie prac rządu.

You are currently viewing Czternastka co roku?

„Projekt ustawy stanowi realizację zapowiedzi premiera w sprawie wprowadzenia corocznej wypłaty tzw. 14. emerytury” – czytamy w rządowym komunikacie.

Prawo do czternastki mają osoby, które pobierają jedno z długoterminowych świadczeń, np. emeryturę, rentę albo świadczenie przedemerytalne. Pełną kwotę, w wysokości minimalnej emerytury, otrzymują ci, których świadczenie główne nie przekraczało 2900 zł brutto. Pozostali otrzymują czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

„Czternastą emeryturę z ZUS otrzymało w tym roku łącznie około 7,2 mln osób, a wydatkowana na ten cel kwota wynosi ponad 8,7 mld zł. Trzy czwarte uprawnionych otrzymało świadczenie w pełnej wysokości, czyli 1217,98 zł na rękę” – mówiła we wrześniu prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Po raz pierwszy czternastka została wypłacona w 2021 r. i była pomyślana jako jednorazowe rozwiązanie „na trudne czasy”. Postanowiono jednak ją również wypłacić w 2022 r. Teraz będzie postanowione, że będzie to już stałe świadczenie.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Ten post ma jeden komentarz

  1. legezynski psk

    14stki za wasze podatki,dalej debile glosujcie na pis

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama