Policja apeluje o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego

Od początku 2024 roku na drogach powiatu zgorzeleckiego doszło do 3 wypadków i 293 kolizji drogowych w których 1 osoba poniosła śmierć.

You are currently viewing Policja apeluje o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego

Dlatego zgorzeleccy policjanci apelują o wzmożenie ostrożności podczas kierowania pojazdami, dostosowanie prędkości uwzględniającej warunki drogowe i przestrzeganie oznakowania dróg w tym ograniczeń prędkości. Pamiętajmy, że przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h, skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy na okres 3 miesięcy.

 

Apel ten dotyczy również pieszych, których obowiązkiem jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie przechodzenia przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych. Według przepisów, pieszy znajdujący się na oznakowanym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Jednocześnie zabronione jest wchodzenie bezpośrednio przed jadący pojazd. Z kolei kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności.

Przepisy pozwalają pieszemu na przekroczenie jezdni poza przejściem, jeśli odległość od najbliższego takiego miejsca przekracza 100 metrów. Jednak wcześniej musi się upewnić, czy może to zrobić z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i nie utrudni to ruchu pojazdów, a kierowców na gwałtowne hamowanie.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze zależy również od nas samych.

kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Loading

Reklama
Reklama