Podtrucie tlenkiem węgla

Zgłoszenie o zadymieniu strażacy otrzymali dzisiaj przed godziną 18-tą. Na ulicę Kościuszki w Pieńsku zadysponowano cztery zastępy straży pożarnej. Na miejscu ustalono, że zadymienie powstało w jednym z mieszkań, ale pomiary wykazały obecność tlenku węgla w całym budynku. Przyczyną zadymienia był nieszczelny przewód kominowy. Trzy osoby uległy podtruciu tlenkiem węgla, ratownicy z pogotowia ratunkowego na miejscu udzielili poszkodowanym pomocy […]

You are currently viewing Podtrucie tlenkiem węgla

Zgłoszenie o zadymieniu strażacy otrzymali dzisiaj przed godziną 18-tą. Na ulicę Kościuszki w Pieńsku zadysponowano cztery zastępy straży pożarnej.

Na miejscu ustalono, że zadymienie powstało w jednym z mieszkań, ale pomiary wykazały obecność tlenku węgla w całym budynku.

Przyczyną zadymienia był nieszczelny przewód kominowy. Trzy osoby uległy podtruciu tlenkiem węgla, ratownicy z pogotowia ratunkowego na miejscu udzielili poszkodowanym pomocy .

Po wygaszeniu ognia w piecach, strażacy przewietrzyli wnętrze budynku. Gdy pomiary potwierdziły, że jest już bezpiecznie, mieszkańcy mogli wrócić do swoich mieszkań.

Tlenek węgla (CZAD)

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni, czy też zapchanego i nieszczelnego przewodu kominowego lub uszkodzonego połączenia między kominami i piecami. Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni. W niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii.
Do zatruć często dochodzi w nowo wyremontowanych mieszkaniach, z nowymi piecami, nie mającymi indywidualnych przewodów napowietrzających i gdzie z przyczyn oszczędnościowych zlikwidowano (zasłonięto) przewody wentylacyjne, a okna i drzwi są zbyt szczelne. Mieszkanie doskonale szczelne „nie oddycha”; brak dostępu tlenu może doprowadzić do tragedii. Czad może powstać także podczas pożaru.

Brak sygnałów, które alarmowałyby ludzi o obecności tlenku węgla stanowi istotny czynnik, który przyczynia się do zatrucia czadem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

Loading

Reklama
Reklama