Uważaj na oszustwa przy inwestycjach

Fałszywe inwestycje są jednymi z najczęściej występujących ataków wymierzonych w użytkowników cyberprzestrzeni. Oszuści tworzą fałszywe reklamy, w których zachęcają do zainwestowania oszczędności. Aby uwiarygodnić swoje działania, wykorzystują wizerunki znanych osób bądź instytucji. Ostrzegamy – aby uniknąć nieprzyjemności, zrezygnujmy z tego typu ofert i nie instalujmy na swoich urządzeniach nieznanego oprogramowania.

You are currently viewing Uważaj na oszustwa przy inwestycjach

W mediach społecznościowych pojawiają się fałszywe ogłoszenia i reklamy, gwarantujące wysokie i pewne zyski, zachęcając do inwestowania swoich oszczędności w rożne projekty. Aby uwiarygodnić swoje działania, wykorzystują wizerunki znanych osób bądź instytucji.

Link do fałszywej platformy inwestycyjnej znajdują się w wielu miejscach w mediach społecznościowych. Niekiedy już samo kliknięcie może spowodować ściągnięcie niechcianego oprogramowania czy kradzież danych. Każdy oszust działa nieco inaczej. W niektórych przypadkach po wejściu na stronę dostaniemy informację o konieczności zalogowania się i podania swoich danych osobowych, w innych dostaniemy przekierowanie do wpisania swoich danych z karty w celu “doładowania” portfela inwestycyjnego.

 

 

Obie wyżej opisane sytuacje są potencjalnie niebezpieczne i mogą spowodować nie tylko utratę pieniędzy z konta, ale także kradzież danych osobowych, które z kolei mogą zostać wykorzystane do różnych celów.

Osoba, która kontaktuje się w imieniu spółki jest bardzo miła i spokojnie wyjaśnia na czym polega cały proces inwestycyjny. Przede wszystkim wmawia rozmówcom, że zostaną udziałowcami i będą czerpać stałe, wysokie zyski.

Policjanci ostrzegają, aby uniknąć tego typu sytuacji należy zachować czujność, nie wierzyć w szybkie, łatwe i wysokie zyski i przede wszystkim nie instalować nieznanych programów.

kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Loading

Reklama
Reklama