Niemcom ceny „odjechały”

Czy zakupy w Niemczech mogą być tańsze od tych w Polsce?

You are currently viewing Niemcom ceny „odjechały”

W październiku wyraźnie tańsze po niemieckiej stronie były chociażby banany. A teraz? Kilogram „zwykłych” bananów kosztował 1,49 euro, a zatem 7,09 zł. W Polsce jest taniej – cena nie przekroczyła 7 zł. Banany „bio” z kolei kosztują u nas niecałe 9 zł, a w Niemczech w przeliczeniu niemal o 50 gr więcej.

Cytryny? Półkilogramowe opakowanie kosztuje u nas teraz 5 zł, a w Niemczech o ponad 60 gr więcej. Nieporównywalnie tańsze są hiszpańskie pomarańcze. U nas kosztują 7 zł, a po niemieckiej stronie – 14,2 zł.

Nie tylko owoce są w Polsce znacznie tańsze. Weźmy kawę Nescafé w opakowaniu 200 g. U nas kosztuje trochę ponad 25 zł. W Niemczech trzeba wydać równowartość niemal 40 zł. Najtańszy chleb tostowy kosztował po polskiej stronie 3,29 zł, a Niemczech o ponad 2 zł drożej. Cukier z kolei po niemieckiej stronie jest o złotówkę droższy.

Czy znaleźliśmy coś tańszego po niemieckiej stronie? Owszem, kiwi. W niemieckim Netto można było kupić sztukę za 45 centów, a zatem za zaledwie 2,1 zł. W polskim sklepie natomiast w ogóle nie znalazłem kiwi na sztuki, trzeba było kupić całe opakowanie. Minimalnie, ale jednak droższa jest w Niemczech podstawowa bułka, tam nazywana „bułką niedzielą”. Kosztuje ona równowartość 81 gr. W Polsce prawie identyczna bułka, oznaczona jako „dofinka”, ma cenę 79 gr.

Czemu, choć inflacja rośnie w Polsce nieporównywalnie szybciej niż w Niemczech, to dystans w cenach w dyskoncie się pogłębia na naszą korzyść? Na pewno nie można tłumaczyć tego tym, że nasz eksperyment zniekształcił jakoś kurs unijnej waluty. Euro względem złotego miało podobną wartość w połowie października.

Raczej można więc tłumaczyć to tym, że sieci handlowe w Polsce ostatnio bardzo agresywnie ze sobą konkurują. To zaś ma przełożenie na ceny. Dobrą informacją dla klientów może być to, że wojna cenowa raczej prędko się nie skończy, bo mocarstwowe plany wobec naszego rynku ma np. sieć Aldi. W Niemczech z kolei rynek dyskontów jest już ustabilizowany – sieci nie czują zatem presji, by zbijać ceny.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Ten post ma 2 komentarzy

  1. koszews psk

    agresywne ceny dla agresywnych robaków z birkenstocka i kamenz

  2. Niemiły

    Polska: 610,79 EUR na miesiąc (cze 2020)
    Niemcy:1 584,00 EUR na miesiąc (cze 2020)
    🙂

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama