Niedzielne spotkania z historią miasta w Kaisertrutz

W najbliższą niedzielę, 22 stycznia, Muzeum Zbiorów Historii i Kultury miasta Gӧrlitz w Kaisertrutz zaprasza na muzealną wycieczkę tematyczną „Miasto Görlitz pod rządami Habsburgów 1526 – 1635”. Początek zwiedzania o godzinie 15:00.

You are currently viewing Niedzielne spotkania z historią miasta w Kaisertrutz

W XVI wieku Górne Łużyce były częścią ogromnej struktury państwowej utrzymywanej przez dynastię Habsburgów. Dla miast, a zwłaszcza dla Görlitz, okres ten był jednym z najbardziej owocnych w historii. W tym czasie kwitła bowiem nie tylko gospodarka, ale i życie intelektualne, a jego szczytowym osiągnięciem było założenie Gymnasium Augustum.

Wycieczka „Miasto Görlitz pod rządami Habsburgów 1526 – 1635” to pierwsze z dwóch oprowadzeń kuratorskich, które w ramach małego cyklu historycznego „Miasto Görlitz pod rządami Habsburgów i Wettinów” poprowadzi kurator Ines Haaser, historyczka miasta Gӧrlitz.

Drugi spacer

W niedzielę, 5 lutego, o godzinie 15:00, kurator Ines Haaser poprowadzi drugą wycieczkę cyklu. Tym razem spacer po zbiorach Kaisertrutz poświęcony będzie tematowi „Miasto Görlitz pod rządami Wettinów 1635 – 1815”.

W okresie wojny trzydziestoletniej, na mocy pokoju praskiego, oba terytoria łużyckie przeszły na własność elektoratu saskiego. Görlitz powoli podnosiło się po skutkach wojny. Niestety, podczas gdy Zittau postawiło na tkactwo lniane, stając się najbogatszym miastem Górnych Łużyc, Görlitz straciło szansę na awans.

Bilety na wydarzenia:

  • normalny 8 €
  • ulgowy 6 €
  • dzieci 2 €

Więcej informacji i ceny wstępu na stronie goerlitzer-sammlungen.de

W oparciu o informację Zbiorów Historii i Kultury w Görlitz opracowała: Renata Burdosz/samodzielne stanowisko ds. współpracy z mediami Urzędu Miasta Zgorzelec

Loading

Reklama
Reklama