PIEŃSK – Orszak Trzech Króli

W tym roku Orszak Trzech Króli odbył się pod hasłem „W jasełkach leży!” Słowa te zaczerpnięto z XVII-wiecznej kolędy „Nowy rok bieży” nawiązują tym samym do 800. rocznicy pierwszych jasełek zaaranżowanych przez św. Franciszka z Asyżu.

You are currently viewing PIEŃSK – Orszak Trzech Króli

Tradycyjnie, jak co roku Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Pieńska w kierunku kościoła parafialnego, w którym uczestnicy Orszaku mieli okazję wysłuchać koncertu kolęd w wykonaniu zespołu Acoustic Trio.

Orszak Trzech Króli – HISTORIA

Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Dziś trudno uwierzyć, że impreza zakrojona na tak szeroką skalę – angażująca dziesiątki tysięcy osób idących w wielobarwnych orszakach w wielu miejscowościach w Polsce i zagranicą – narodziła się z małego, szkolnego przedstawienia.

Po raz pierwszy jasełka zorganizowano w 2005 roku w skromnych, kameralnych warunkach – na zwykłej szkolnej scenie. Od początku kluczowym założeniem było, by w przedstawieniu udział brały wszystkie dzieci. Dlatego w roku 2008 szkolne jasełka w jeszcze bardziej interesującej i profesjonalnej oprawie przeniesiono na deski warszawskiego teatru Buffo. Jasełka wystawione przez małych aktorów na prawdziwej scenie spotkały się z życzliwym zainteresowaniem mediów.

 

 

I o ile właściwa historia Orszaku Trzech Króli rozumianego jako uliczne jasełka, rozpoczęła się w roku 2009 i od tego momentu liczona jest jego pierwsza edycja, to  szkolne jasełka przygotowywane przez uczniów “Żagli” – wystawiane najpierw na scenie szkolnej, a później teatralnej – mogą być traktowane jako “prahistoria” Orszaku.

To tu bowiem w 2009 roku pojawił się odważny pomysł, by dotychczas typowo szkolne jasełka zaaranżować inaczej – w przestrzeni miejskiej, a co więcej zaprosić do  wspólnego świętowania mieszkańców Warszawy oraz turystów. Orszak wyruszył na ulice stolicy po raz pierwszy w 2009 roku.

Źródło: orszak.org

Od 2011 roku dzień 6 stycznia jest w Polsce dniem wolnym od pracy.

Zapraszamy na fotorelację:

Fot. Mariusz Pozorski

Loading

Reklama
Reklama