PIEŃSK – Zakłóca spokój i stwarza zagrożenie

Sygnał od czytelnika:

You are currently viewing PIEŃSK – Zakłóca spokój i stwarza zagrożenie

Ktoś z ulic Pieńska urządził sobie trasę terenową dla quadów, codziennie w rejonie ulic: Fabryczna, Dąbrowskiego, Zgorzelecka słychać ogromny hałas, który emituje ten pojazd na całą okolicę. Wczoraj około godziny 22-giej urządził sobie rajd i z dużą prędkością, bez świateł piratował po ulicach Pieńska stwarzając realne zagrożenie dla mieszkańców. Mam nadzieję, że w końcu policja zainteresuje się tym tematem.

Co mówią przepisy ruchu drogowego?

Zgodnie z definicją kodeksu drogowego, quad traktowany jest jako inny pojazd samochodowy, którego nazwa w prawie o ruchu drogowym brzmi:

  • czterokołowiec,
  • czterokołowiec lekki.

Ogólnie rzecz biorąc czterokołowiec jest pojazdem przeznaczonym do przewozu osób lub ładunków, który nie jest ani samochodem osobowym, ani ciężarowym, ani motocyklem. Masa własna czterokołowca nie może przekraczać 550 kg podczas przewozu rzeczy lub 400 kg podczas przewozu osób.

Natomiast kategoria „czterokołowiec lekki” odnosi się do pojazdu, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a prędkość maksymalna została ograniczona do 45 km/h.

Aby móc legalnie poruszać się quadem po drogach publicznych, w strefach zamieszkania czy strefach ruchu, pojazd musi być sprawny technicznie, zarejestrowany oraz ubezpieczony w zakresie odpowiedzialności cywilnej (OC). Osoba kierująca quadem musi też posiadać odpowiednie uprawnienia i być w stanie je okazać podczas kontroli drogowej.

Ważnym wymogiem jest także używanie kasku ochronnego przez kierowcę oraz pasażera — chyba że pojazd posiada zamkniętą kabinę lub jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa. Warto też pamiętać, że gdy przewozimy dziecko do 7. roku życia, prędkość jazdy czterokołowcem nie może przekraczać 40 km/h.

Jeśli zaś chodzi o kategorię dróg, po których możemy się poruszać, zarejestrowane quady są dozwolone na większości dróg publicznych (w tym w strefach zamieszkania i ruchu). Jednak nie mogą wjeżdżać na autostrady i drogi ekspresowe.

 

 

Czy prawo jazdy jest potrzebne, żeby jeździć quadem?

Prawo jazdy jest potrzebne, aby jeździć quadem. W zależności od rodzaju i parametrów technicznych pojazdu przepisy ruchu drogowego w Polsce określają różne wymagania pod tym względem.

  • Quady lekkie — Quady z kategorii czterokołowców lekkich są najbardziej dostępne. Do ich prowadzenia niezbędne jest prawo jazdy kategorii AM, które może być wydane już od 14. roku życia.
  • Większe quady — Quady zaliczające się do kategorii czterokołowców wymagają prawa jazdy kategorii B1, które można zdobyć już od 16. roku życia.
  • Pełnoletni kierowcy — Posiadacze prawa jazdy kategorii B mają możliwość kierowania wszelkimi quadami zarejestrowanymi jako czterokołowce, czterokołowce lekkie lub ciągniki. Warto jednak zauważyć, że jeśli quad zarejestrowano jako motocykl, konieczne może być posiadanie prawa jazdy kategorii A. Dotyczy to pojazdów o pojemności silnika powyżej 125 ccm i mocy przekraczającej 11 kW.

Zastanawiasz się, gdzie można jeździć quadem bez prawa jazdy? Wiedz, że taką możliwość dają wyłącznie tereny prywatne lub autodromy.

Źródło: go-racing.pl

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama